Bazı kitapları bitirdiğimde, onları sevip sevmediğimi düşünmüyorum. Kitapta öyle bir mesele, öyle bir durum çıkıyor ki karşıma, kitaptan aldığım lezzeti düşünmeyi erteliyorum. Yine öyle oldu.

“Çocuklara kitap okumayı sevdirmek önemli bir iş midir?” diye soracak olsam, aranızdan “Önemsiz ve de gereksiz bir iştir,” diyen çıkmaz diye tahmin ediyorum. Şu Dolap’ın sayfalarında bile defalarca söz ettik bu meseleden. Söz etmekle kalmadık, çocuklara kitap okumayı sevdirmenin, onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın türlü çeşit yolunu anlatmaya çalıştık. Yetmedi, bu yazılardan bir elektronik kitap yaptık. Siz de bizi her seferinde onayladınız. Biraz önce okuyup bitirdiğim kitaptaki mesele hiçbirimizin aklına gelmedi.

Lily okumayı söker sökmez annesi ona kütüphane kartı çıkartır. Lily bayılır kütüphaneye ama daha çok kitaplara. Okumaya bir başlar, pir başlar. Artık Lily yemek yerken, dişlerini fırçalarken, hatta yürürken bile kitap okumaktadır. Koca bir yaz, güzel bir sonbahar, karlı bir kış böyle geçer. İlkbahar geldiğinde, annesi artık duruma el koymanın zamanı geldiğini hissetmiş olacak ki, Lily’yi parka götürür. Lily parkta Milly ile tanışır. Milly yerinde duramayan, ağaçlara tırmanmaktan hoşlanan ve kitap okumaktan nefret eden bir kızdır. İkisi çok iyi arkadaş olurlar. Milly Lily sayesinde kitapları keşfederken, Lily Milly sayesinde burnunu kitaplardan kaldırıp etrafına bakmayı, kitapların dışındaki dünyayla ilgilenmeyi öğrenir.

Siz de fark ettiniz mi? Bu öykünün kahramanı “aşırı kitap okumaktan” muzdarip. Bunun sorun olabileceği, bir çocuğa kitap okumayı sevdireyim derken onu etrafında akıp giden yaşamdan uzaklaştırabileceğim hiç aklıma gelmemişti. Öyle ya, en yararlı şeyin bile fazlası zarar! Neyse ki, Lily’nin karşısına Milly çıkıyor da, bizimki biraz etrafına bakmaya başlıyor. Bu arada Milly’yi de atlamayalım. Kitaplarda, Lily gibi (kitap asla böyle bir ifade kullanmıyor, bu tamamen bana ait) “sorunu” kitap okumak olan bir karakterle hemen hiç karşılaşmayız. Milly gibi, kitap okumaktan nefret eden karakterler daha sık çıkar karşımıza. Bu noktada, neyse ki Milly’nin karşısına da Lily çıktı demeliyiz. İkisinin arkadaşlığından bir tür ideal karışım elde ediyoruz. Her karakter kendi içinde ideal doza ulaşıyor. Milly kitap okumaya başlarken, Lily kitapların dışındaki dünyayı keşfediyor. Bayıldım buna!

Kitap görsel olarak da çok güzel çalışılmış. Francesca Chessa mimarlık eğitimi almış illüstratörlerden. Mimarlıktan gelme illüstratörler o kadar çoklar ki, saysak şaşarsınız. Birçok ödülü de olan Chessa, çizim ve renk teorisi atölyeleri düzenliyormuş. Bu linke tıklarsanız çizerin web sitesine gidersiniz.

Kitabın ebatları da hoşuma gitti. Daha geçenlerde sevgili okurumuz Esra Er A3 boyutunda kitap sormuştu bize. O sırada bu kitapla tanışmamıştık henüz. Gerçi kitap A3 boyutunda değil ama (A4) dosya kâğıdından büyük.

Kitabı hangi yaşa önermem gerektiğini kestirmem zor oldu biraz. Kelime Yayınları “Eğlenceli İlkokuma Kitaplarım” adlı bir dizi içine almış kitabı. Yabancı sitelerdeyse kitap 4+ çocuklara önerilmiş. Banu’yla da konuştuktan sonra, Kelime Yayınları’nın önerisine bağlı kalmayı tercih ettim. Artık daha küçük çocuklara okuyup okumamak size kalmış.

Ya, gördünüz mü, çocuklara kitap okumayı sevdirelim derken neyi hiç aklımıza getirmemişiz bugüne kadar!

Hamiş 1: Bu kitaptan söz ettiğimiz radyo programını dinlemek için tıklayın.

Hamiş 2: “Kültürlü Kurt” adlı kitapla ilgili yazımız bir tartışmaya neden olmuştu. Göz atmak isterseniz bu linke tıklayın.

Bu kitapları da okumak isteyebilirsiniz:

 Kitapkurdu Lily
Özgün adı: Library lily
Yazan: Gillian Shields
Resimleyen: Francesca Chessa
Çeviren: Ece Özkan
Yaş grubu: 7+
Kelime Yayınları, 2011, 32 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-605-4435-32-6