Dergi okumayı sever misiniz? Ben çocukken bayılırdım. Defalarca yazdım, benim çocukluğumun efsane dergisi Milliyet Çocuk’tur. Saatlerce, tekrar tekrar okurdum Milliyet Çocuk ciltlerini. Hani geçen günkü yazıda demiştim ya, bazı anne babalar çocuklarının ejderhalı, büyücülü kitapları değil de klasikleri okumasını istiyorlar diye, hah işte o klasiklerin birçoğuyla Milliyet Çocuk dergisinde tanıştım ben. Hem de çizgi roman uyarlamaları aracılığıyla (umarım bu bir “abuk sabuk kitap!” alarmına neden olmaz). Sonradan dergilerle pek aram olmadı. Bir Dolap Kitap hayata geçtikten sonra çocuk dergilerine şöyle bir göz atar gibi yaptım ama genelde çok sıkıldım. Baktıklarımın çoğu tüketime yönelik, popüler olan şeylerin tekrarları dışında pek bir içeriğe sahip olmayan dergilerdi. Elbette birkaç tanesi bu güruhun içinde pırıl pırıl parlıyordu. Bunlar hakkında bizim Dolap’ta yazmayı düşündüysek de bir türlü gerçekleştirmemiştik.

Bugüne kadar! Meraklı Minik dergisinin Eylül sayısında bisikleti konu ettiğini görünce, zamanın geldiğini anladım. Bugün, Dolap tarihinin ilk çocuk dergisi yazısını yayımlıyoruz.

Meraklı Minik, Ocak 2007 yılından beridir TÜBİTAK tarafından aylık olarak yayınlanıyor. 3-6 yaş çocuklara yönelik hazırlanan Meraklı Minik, bu yaş grubu için hazırlanan bildiğim tek yerli bilim dergisi.

Meraklı Minik her ay yeni bir konuyu ele alıyor. Derginin yayın yönetmeni Aslı Zülal, çizeri Pınar Büyükgüral. Yayın kurulundaki profesörleri ve dergiye katkıda bulunan çizerleri saymaya kalkarsam yazı çok uzar.

Meraklı Minik az yazı, iyi hazırlanmış bol görsel ve bir sürü etkinlik içeriyor.Örneğin bisiklet konulu Eylül sayısı bisikletin tanımını yapmak, tarihçesini vermek gibi yaş grubunu sıkacak konulara girmek yerine, bisikletle neler yapılabileceğini ele alarak başlıyor. Ardından bir sürü bisikletli etkinlik sayfası geliyor. “Bisikletlinin Bisikletini Tanıyalım” başlıklı sayfada, bir bisiklet üstündeki sürücüsüyle birlikte tanıtılıyor. Derginin tamamında bisiklet sürüş güvenliğine önem verilmiş. Resimlerin hiçbirinde kasksız bir sürücü yok. Resimlerde ayrıca bisiklet yolu, bisiklet parkı, bisiklet çeşitleri gibi (kimi ne yazık ki ülkemizde neredeyse hiç bulunmayan) bisiklet kültürünün önemli unsurlarını görebiliyoruz. Meraklı Minik, bisiklet konusunu ele alırken, insan gücüyle çalışan diğer araçları da ihmal etmiyor. “Çok Merak Ediyorum” başlıklı sayfada, çocuklardan gelen sorular yanıtlanıyor. Her sayıda bir sonraki ayın konusu duyuruluyor ve çocukların sorularını iletebilecekleri adres veriliyor. Kasım ayının konusu “kış uykusu“. Sorusu olan?

merakliminik pisletlilabirent

Meraklı Minik Eylül sayısının en sevdiğim sayfası, “Haydi Mutfağa” oldu. Çünkü bu sayfada enfes bir “bisiklet salatası” tarifi veriliyor. Banu’yla birlikte bu salatayı yapacağımızı biliyorsunuz, değil mi?

Meraklı Minik, “Küçük Eller İşbasında” başlıklı sayfasını çocukların üretimine ayırmış. Temmuz sayısında çocuklardan “atık malzemeler kullanarak motorsuz bir taşıt tasarlamaları” istenmiş. Belli ki çocuklar hemen kolları sıvamış, işi gerçekleştirmiş ve tasarımlarıyla birlikte fotoğraf çektirip Meraklı Minik’e yollamışlar. Sayfaya bakarsınız ne çok fotoğraf olduğunu görürsünüz.

Meraklı Minik, Eylül sayısında bir sürü bisikletli çıkarma, oyun kartları ve yine bisiklet temalı bir kutu tiyatrosu armağan ediyor.

Meraklı Minik içeriğiyle, nitelikli görselleriyle, çocukların becerilerini geliştirecek etkinlik önerileriyle ve hepsinden önemlisi oyunla, eğlenceyle bilgi aktarma yöntemini uygulamadaki başarısıyla göz attığım çoğu dergiden kat be kat nitelikli. Şiddetle tavsiye ederim.