Güne bir itirafla başlayalım: Ben dört yaşımdayken, üç yaşında bir sevgilim vardı. Hayli yoğun bir aşk yaşıyorduk. Ellerimi boyamasına aldırmadan, ham bir cevizi taşla kırıp ona ikram ettiğimi anımsıyorum.

Elbette o günlerde sorsanız bu yaşadığıma “aşk”, o arkadaşıma da “sevgili” demezdim. Bu daha çok yetişkinlerin isim koyma, yakıştırma merakından kaynaklanıyor. Buna karşılık, uzmanlara göre insanın o yaşlarda da bir cinsel yaşamı oluyor. Elbette yetişkinlerin cinsel yaşamına hiç benzemeyen bir biçimde…

Şu yazıdaki bilgilere göre, 2 yaşındaki çocuklar kız-erkek ayrımını yapabiliyormuş ancak fiziksel farklardan haberdar olmuyormuş. 3-4 yaşındaki çocuklar fiziksel farkları anlıyor ve bu konudaki merakını gidermek için çeşitli sorular sorabiliyormuş. 4-5 yaşındaki çocuklarda üreme merak edilen konular arasına giriyormuş. Şu yazıdaki bilgilere göre, 3-6 yaş aralığındaki çocukların oyunlarının bir kısmı cinsel merakı gidermeye yönelikmiş. Bu dönemde çocuklar (kendilerince) kuytu bir yerde birbirlerinin bedenleri inceleyebilirlermiş. Bu durumla karşılaşan ebeveynlere sakin kalmaları, çocukların merakını uygun resimler göstererek anlatmaları öneriliyor. Bugün size önereceğimiz kitap tam da bu işi herkes için kolaylaştıracakmış gibi görünüyor.

Net Yayıncılık’tan çıkan “Çocuklar İçin Cinsel Eğitim Öyküleri”, psikolog Yaşam Yanardağ Çelik tarafından yazılmış. Kitap iki bölümden oluşuyor.

İlk bölümde, Melis ve Efe evcilik oynarlarken bedenlerindeki farklılıklar hakkında konuşmaya başlıyorlar. Efe pipisini, Melis kukusunu gösteriyor. Tesadüfen bu durumu gören Melis’in annesi, tam da önerildiği gibi sakince çocukların yanına gidiyor ve şöyle diyor: “Sanırım kızların ve erkeklerin vücudunu merak ediyorsunuz. Bunu öğrenmenin en doğru yolu anne babanıza veya öğretmenlerinize sormaktır. Gelin isterseniz birlikte araştıralım.” Böylece Melis ve Efe, bu iş için hazırlanmış resimler eşliğinde meraklarını gideriyorlar. Melis’in annesi, çocuklara, cinsel organlarımızın bedenimizin özel yerleri olduğunu, (edit) bunların adının “penis” ve “vajina” olduğunu ve bu özel yerlerimizi kimseye göstermememiz, bakmak isteyenlere izin vermememiz gerektiğini de söylüyor.
İkinci bölümde, Melis ve Efe çocukların nasıl olduğunu merak ediyor. Bir önceki bölümden öğrenmiş oldukları için, bu defa doğrudan gidip Melis’in annesine danışıyorlar. O da, bu işin leyleklerle falan bir alakası olmadığını bu konuya dair hazırlanmış resimler eşliğinde güzelce anlatıyor.

Kitabın resimlerini Hülya Günal yapmış. Ben resimleri sevimli ve açıklayıcı buldum.

Cinsellik, tüm yaşamımız boyunca bir biçimde yaşamımızın içinde yer alan bir olgu. Çocukların sağlıklı olmasını istiyorsak, çocukları korumak istiyorsak, yapılacak en doğru iş onların gelişimini izlemek ve cinsellikle ilgili meraklarını onları doğru biçimde bilgilendirerek gidermektir. Bu “çocukları bilgilendirme işi” bazı yetişkinlere zor gelebilir. İnsan bazı konular hakkında konuşmaya utanabiliyor ya da bazı konular hakkında bir çocuğa neyi ne kadar söylemesi gerektiğini kestiremeyebiliyor. Bu şartlarda kalkıp da konuyu yok saymak, yasaklamak ya da geçiştirecek bir şeyler uydurmak, çocuğa zarar verecektir. Oysa her zaman bir uzmana danışabiliriz, konuyla ilgili kitapları okuyabiliriz ve başkalarının deneyimlerine göz atabiliriz. Bakın, geçenlerde Blogcu Anne’nin gündeminde de bu konu vardı. Blogcu Anne, her zaman olduğu gibi, hem deneyimini, hem de bir uzmanın görüşünü çok güzel aktarmış.

Yazımın başında dedim ya, dört yaşımdayken bir sevgilim vardı diye; bugün düşünüyorum da, onu hiç “kız” olarak algılamamışım sanırım. Çocukken kafamız ne kadar farklı çalışıyor.

Sizin çocuğunuzla deneyiminiz nasıl? Paylaşarak başka çocuklara ve ebeveynlere yardımcı olabilirsiniz.

Hamiş: Kitapta en çok takıldığım nokta, ilk bölümde, Efe’nin babası gibi tıraş olmak istediğini söylediği bölüm oldu. Bu bölümdeki resimde, Efe’yi yüzünde köpük, elinde bıçak, tıraş olurken görüyoruz. Önce bunu böyle göstermenin doğruluğundan şüphe ettim. Derken aklıma Baba Olmak’ta okuduğum yazı geldi.

Bu kitabı da okumak isteyebilirsiniz:

Çocuklar İçin Cinsel Eğitim Öyküleri
Yazan: Yaşam Yanardağ Çelik
Resimleyen: Hülya Günal
Yaş grubu: 4+
Net Yayıncılık, 2011, karton kapak, 38 sayfa
ISBN: 978-605-124-042-8