Farklılık… Farklı olmak… Farklı olmaya çalışmak ya da farklı olandan uzak durmak… Siz farklılık karşısında ürkenlerden misiniz? Farklılığınızla sıradan olanların arasından sıyrılmaya çalışanlardan mı? Farklı olan ilginizi mi çeker? Yoksa farklı bir şey gördüğünüzde uzaklaşmak, alışık olduğunuz şeyin güvenliğine mi sığınmak istersiniz?

Kendimi düşünüyorum. Aslında çoğu zaman farklıyı tercih ederim ben. Değişiktir çünkü. Her zamanki normal şeylerin arasındaki renktir. Monoton olanlarla taban tabana zıttır farklı olan. Belki de bu yüzden çeker beni farklılar. Farklı bir kazak, farklı bir kumaş, farklı düşünceler, farklı tasarımlar… Farklılık yeniliktir benim için. Değişiktir. O zamana kadar karşınıza çıkmamış yepyeni bir bakış açısıdır.

Şimdi bandı başa saralım. Tüm dediklerimi unutun.
Çocuksunuz. Alışkanlıklarınız var. Kabul ettiğiniz doğrular, etmediğiniz yanlışlar var. Bunlar akla kara gibi apayrı iki uç. Dünyanızın size doğru ve normal gelen şeylerle kuşatılmasını istemez misiniz? Çocuklar güvende olmak isterler. Tanıdıkları, bildikleri, alışık oldukları şeyleri görmek isterler etraflarında. Yenilikler ve sürprizler elbette güzeldir; ama yine de köklü bir değişimden hoşlanmazlar.

Tıpkı “Başka Bir Anne”nin anlatıcısı olan kız çocuğu gibi… Öykünün kahramanı her okul çıkışında tedirginlikle bekler annesini. Onun annesi farklıdır. Arkadaşlarının anneleri gibi değildir hiç. Rengarenk giyinir. Garip giyinir. Tuhaf saç modelleri dener. Diğer anneler gibi etek giydiği de olur. Ama onun etekleri hep farklıdır. Garip düşünür. Yağmur yağıyorsa şemsiyesini ters çevirip, evdeki akvaryum balıklarını içinde su birikmiş ters şemsiyenin içinde gezmeye çıkarır. Kahramanımız annesi yüzünden hep utanç duyar. O nedenle hep “başka bir anne” düşler. Ama annesini diğer annelerle karşılaştığında, görür ki, kendi annesi aslında eşsiz ve eğlencelidir. Birlikte bisiklete binebildiği, ağaçlara tırmanabildiği, sürprizler ve kahkahalarla doludur annesi. “Başka Bir Anne” rengarenk bir uzlaşma öyküsü…

Kitabın yazarı Sandra Albukrek-Sebban ve Leyla Navarro. Leyla Navaro, okurun karşısına daha önce çok sayıda yetişkin kitabıyla çıkmış bir psikolog. Sandra Albukrek-Sebban ise çocuk kitapları yazar ve çizeri. “Başka Bir Anne”nin çizimleri de ona ait. Kitabın öyküsünü beğendim; ama itiraf etmeliyim ki beni benden alan asıl yanı göz alıcı resimleri oldu.

Resimler karışık teknikle yapılmış. Yağlıboya ve kolaj. Bayılırım kolaja. Resim iki boyutlu olmaktan çıkar. Birbirinden farklı nesnelerle anlam kazanır. Bu kitabın resimleri de birbirinden etkileyici kolajlarla dolu. Resimlerde boya üzerine keçe, iplik, kumaş, düğme, tel, kağıt ve hatta terzi mezurası bile yapıştırılmış. Çocukların böyle görsel zenginliklere ihtiyaçları var. Yabancı kitaplarda örnekler çeşitli. Ancak ülkemizdeki okul öncesi çocuk kitapları ne yazık ki görsel anlamda çok zayıf… Ben çoğu zaman aceleye getirilmiş, geçiştirilmiş hissine kapılıyorum bizim kitaplarda. Hepsi değil elbette… Ama çoğu okul öncesi yerli kitapta resimlere özenilmediğini düşünüyorum. O nedenle “Başka Bir Anne”nin beni son zamanlarda en çok heyecanlandıran yerli kitaplardan biri olduğunu söyleyebilirim.

İstanbul doğumlu Sandra Albukrek-Sebban yaşamını Fransa’da sürdürüyor. “Kitap tasarımı” üzerine bugüne dek pek çok çalışma yapan sanatçının Paris’te “L’Atelier des lutins / Sihirli Cüceler Atölyesi” adlı bir mekanı da varmış. Sanatçı burada çocuklarla hikaye tasarlayıp resimleme üzerine etkinlikler düzenliyormuş.

Ve gelelim iyi habere: Sandra Albukrek-Sebban 16 Nisan 2011, Cumartesi günü saat 11.00’de, İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde de bir etkinlik düzenleyecekmiş. Çocuklara kitaplardan bölümler okuyacak olan yazar/illüstratör, “Başka Bir Anne”den (ve muhtemelen kitaptaki resimleri nasıl tasarladığından ve ne tür tekniklerden yararlandığından) söz edecek. Ben oraya gitmeye çalışacağım. İlgi duyan peşimden gelsin!

Başka Bir Anne
Yazan: Sandra Albukrek-Sebban, Leyla Navaro
Resimleyen: Sandra Albukrek-Sebban
Yaş grubu: 4+
Can Çocuk, 2011, 32 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-975-07-1295-1