Yıldıray dün “Üç Kuzucuk” kitabında yemek seçme meselesine değinmişti. O yazı ve yazıya gelen yorumlardan sonra biraz ters kaçacak ama dayanamadım. İtiraf ediyorum: Ben şu yumurta denen şeyi oldum olası sevemedim. Halbuki yiyeceklerle aram pek bir sıkı fıkıdır. İştah deseniz, yerinde… Ağız tadı deseniz, o da epey var…

Ama gelin görün ki yumurta denince diğer yiyeceklere hiç yapmadığım bir şeyi yaparım. Önce yumurtayla ilk teması kuran gözümün feri söner. Sonra gözler yumurta dehşetiyle hafif kısılır. Kısılma eylemiyle aynı anda, kokuyu alıp beyne ileten burnun kanatları titreşir. Burnun üzeri hafifçe buruşup kırışırken, çene kasılır. Dişler birbirine kenetlenir. Dudaklar gerilir. Ağızdan “Öğğkkkk böğğğk!” benzeri bir ses çıkar. O sırada yanımda yumurtadan hoşlanan biri varsa o da tüm bu tepkinin aynısını bana bakarak gerçekleştirir. Sonra da beni bir kenara bırakıp yumurtasını yemeye başlar.

İnsanoğlu tuhaf ve çelişkilerle dolu bir yaratık. Yumurtadan tiksindiğim halde zaman zaman (ki bu genelde 3 yılda bir oluyor) canım yumurta çeker. Bazı günler batan güneşi tereyağda kızarmış yumurtaya benzetip iştahlanırım. Şahane omlet ve menemen yaparım. Lakin yine de yumurtayla yıldızımın asla barışmayacağına da eminim.

Bugüne kadar yumurta hususunda çok az şeye sempatiyle yaklaştım Bunlardan biri de “The Odd Egg” (Tuhaf Yumurta) isimli kitap oldu. Kitap, bir ördek ile diğer kuşların sevimli ve komik kuluçka macerasını anlatıyor. Bütün kuşlar (tavuk, baykuş, papağan, flamingo) yumurtlamıştır. Nasıl ki kuşların her biri farklıysa, yumurtaları da boy boy, renk renktir. Kuşlar yumurtalarıyla gurur duyarlar, böbürlenirler. Öykünün başkahramanı yeşilbaşlı gövel ördeğimiz ise yumurtlayamamıştır. (Erkek olduğu için olabilir mi acaba?) O neyle böbürlenecektir peki? Gider, nereden bulduysa, koskoca bir yumurtayla döner. Yumurtanın üzerinde ördeğin tüylerine uygun yeşil benekler vardır.

"Sonra ördek bir yumurta buldu! Bunun tüm dünyadaki en güzel yumurta olduğunu düşündü."

Diğer kuşlar ördekle dalga geçerler. Ördek ise koskoca yumurtasıyla gurur duyarak, bebeği için hazırlıklara başlar. Yavrusu için patikler örerken sabırla bekler. Diğer kuşların yumurtaları teker teker çatlamaya başlar. Sonra kabukların içinden, tıpkı yumurtalar ve anneleri gibi, renk renk ve çeşit çeşit yavru çıkar. Ördeğin yumurtasında ise henüz hareket yoktur. Ta ki koca bir çatırtıyla kırılana kadar. İçinden ise çıka çıkar bir TİMSAH YAVRUSU çıkar!!!

Kitabın yazarı ve çizeri, Dolap’ta daha önce de yer alan bir isim: Emily Gravett. Gravett’tan Julia Donaldson’ın “Mağara Bebeği” isimli kitabının illüstratörü olarak bahsetmiştim. Kalem ve suluboya ürünü pastel renklerin, yuvarlak hatların ve mizahın bir araya geldiği Emily Gravett üslubunu ben çok sevdim. Sanatçının mizah duygusu, okuru bir anda sarmalıyor. Gravett’ın başka bir iki kitabını daha okuma şansım oldu. Onlarda da “The Odd Egg”de olduğu gibi az söz ve bol resim var. Resimler size zaten söyleyeceğini söylüyor.

Kitabın renkli anlatımı bir de özel tasarımla renklendirilmiş. Yavruların yumurtalarının çatladığı sahnelerde sayfalar kat kat, basamak basamak kesilmiş. Bu özelliğiyle “Aç Tırtıl”ın sayfa tasarımını anımsattı bana. Sayfaların ön yüzünde anne çatlayan yumurtasına bakıyor. Sayfayı çevirdiğinizde yumurtadan çıkan yavrunun anneye ilerleyişini görüyorsunuz. Bilgeliğin sembolü baykuşun yavrusunun matematik formülleri cıvıldaması çok şirin! Gravett, finalde timsah yavrusunun takma perde ayaklarıyla “Anne anne!” diye ördeğin peşinden koşarken canlandırmış.

“The Odd Egg” tüm bu özelliklerinden olsa gerek, 2009 yılında New York Times gazetesinin “Yılın en iyi resimli çocuk kitapları” listesinde 3. Sırada yer almış. Orada 4-9 yaş arası çocuklar için önerilen kitabı ben 2+ olarak etiketledim. Çünkü kitabın karmaşık bir olay örgüsü, uzun cümleleri yok. Bakması eğlenceli resimleri ve genellikle basit cümleler ve ses yansımalarıyla, ufak yaştaki çocukların severek dinleyeceği/bakacağı bir kitap bu.

Şimdi bu sevimli kitaptan sonra yumurtalara karşı sempati besleyeceğimi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Yumurta hakkımı 2010 yılının sonlarına doğru şahane bir omletle kullandım. Hele bir 2013 yılı gelsin de… O zaman bir daha düşünürüm.

The Odd Egg
Yazan ve resimleyen:Emily Gravett
Yaş grubu: 2+
Macmillan Children’s Books, 32 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-0230014916