Büyümek belalı bir iştir. Özellikle de kalabalık bir ailenin son çocuğu için… Örneğin, bir konuda izin almak gerektiğinde, tek çocuk ya anneyi, ya babayı aşmak zorundadır. İkisini de aşmak zorunda kalırsa eğer, becerebiliyorsa anneyle babayı birbirine kırdırır, olur biter. Oysa kalabalık ailenin en küçük çocuğu anneyle babayı birbirine kırdırabilse bile, abi ve abla duvarlarına takılır. Sonra güçle ilgili ciddi bir sıkıntısı olur en küçük çocuğun. Çünkü anne ve baba duygusal tuzaklara kolayca düşerler ama büyük kardeşler bu yolları daha önce defalarca kullanmışlardır ve her numarayı önceden sezerler. Mesele kaba kuvvete kadar dayandığında, en küçük çocuğun yine pek şansı olmaz. Sürekli korunup kollanmak çok yorucu ve insanın elini zayıflatan bir durumdur. Siz bunu bir de en küçük çocuğa sorun! Herkes onun iyiliğini istemektedir, herkes onun için en iyisini bilmektedir, kendisi hariç. Tek çocuk iki çift gözün görüş alanından çıkmakla uğraşırken, kalabalık ailenin en küçük çocuğu ailesine göre dört, beş, altı çift gözden kaçmakla uğraşır. Ah, bir de maruz kalınan şakalar var elbette! Anne baba genellikle kardeşler kadar şakacı olmaz. Kardeş sayısı arttıkça şaka, dolayısıyla güç sınaması, zeka sınaması, dikkat sınaması artar, aptal ya da güçsüz durumuna düşme oranı yükselir. Aile sofrasında erik gibi taneli meyveleri tüketmenin bile hız ve kıvraklıkla ilgisi vardır. Büyümek, denk olmak çok ama çok zordur.

Tom Trueheart da bu durumdadır. Masallar Diyarı’nın kıyısında, baba mesleği maceracılık olan yedi erkek kardeşin en küçüğüdür. Altı abisinin de adı “Jack” ile başlamaktadır, altısı da güçlü kuvvetlidir ve altısı da birçok masal işine girmiş ve başarıyla çıkmış, deneyimli maceracılardır. Tom’unsa adı bile Tom’dur! Evin, abilerine göre çelimsiz, güçsüz ve henüz ilk masalının üstesinden gelmemiş ufaklığıdır. Abileriyse, Masallar Ofisi’nde başlangıcı üretilmiş, ortamı hazırlanmış masallara çağrılır ve evden ayrılırlar. Masalları yaşamak, başlangıç kısmından gerisini ortaya çıkarmak maceracıların işidir. Masalını tamamlayan maceracının yaşadıkları kitap olarak hazırlanır. Tom, masalını tamamlayıp eve dönen ağabeylerinin maceralarını dinlerken bile korkudan ölüp ölüp dirilmektedir. Elbette bir masal çağrısı almak ve baba mesleğini sürdürmek, kendi masallarını tamamlamak istemektedir ama Tom ağabeyleri kadar cesur değildir ki! Lakin korkunun ecele faydası yoktur. Kader ağlarını örmektedir. Tom’un abileri peş peşe masal çağrılarını alır ve Masallar Diyarı’na doğru yola çıkarlar. Fakat bu sefer geri dönen olmaz. Abilerine ne olduğunu bulmak, sorunları gidermek ve maceracıları geri getirmek için Tom’dan başkası yoktur. Tom, yola düşer ve kendini Uyuyan Güzel, Rapunzel, Pamuk Prenses, Kurbağa Prens gibi, bizim çok aşina olduğumuz masalların içinde bulur.

Tom Trueheart’ın macerasını bir çocuğun büyüme sancısı gibi de okuyabilirsiniz. Çünkü Tom yolculuğu sırasında, sahip olmadığını düşündüğü cesareti bulur. Daha doğrusu, cesaretinin oralarda bir yerde onu beklediğini görür. Özgüveni yerine gelir, neler yapabileceğini anlar. Maceraya atılanların, yolculuğa çıkanların başlarına gelebilecek her olayla ilgili bir donanıma, beceriye sahip olması gerekmediğini; gerçek maceracının yolculuğu sürdürmekte kararlı ve bir engelle karşılaştığında, o engeli aşmak için sahip olduğu ne varsa onu kullanarak çözüm üreten kişi olduğuğunu öğrenir. Neresinden bakarsanız bakın, bu, enfes bir bilgidir.

Tom Trueheart kitaplarıyla ilgili çıkmış yazılara bakarsanız, her yazıda mutlaka şiddet konusuna değinildiğini görürsünüz. Klasik masalların bir tür derlemesini de sunan Tom Trueheart maceralarının en çok vurgulanan özelliği, şiddet içermiyor oluşu. Gerçekten de, TomTrueheart kitapları bol bol macera, heyecan sunuyor ama şiddete pek bulaşmıyor.

Kitapların resimleri de yazarı Ian Beck tarafından yapılmış. Sayfaların arasına serpiştirilmiş bu resimler birer siyah lekeden ibaret. Gösterilmesi gereken ayrıntılar siyaha boyanmadan bırakılmış. Nedense böyle resimler çok hoşuma gidiyor. Sanırım yalınlıklarını ve güçlü ifadelerini seviyorum.

Tom Trueheart maceraları üç cilt olarak yayınlanmış. Türkçeye şimdilik iki cildi çevrilmiş. Kitapların çevirilerini Fatih Erdoğan yapmış. Künyesinde yazmasa, kitapların çeviri olduğu aklınıza gelmeyebilir bile.

Tom Trueheart hakkında okuduğum yorumlarda, kitabı beş yaşındaki çocuğuna okuyan kişiler olduğunu da gördüm. Bence de gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz. Biz yine de kitabı 8+ çocuklara öneriyoruz.

İşin aslına bakarsanız, ister ailenin en küçük çocuğu olun, ister en büyük çocuğu, büyümek sancılı bir iştir ve bir maceraya atılmayı gerektirir.

Hamiş 1: Bu linkte Tom Trueheart kitapları için hazırlanmış Türkçe web sitesini bulabilirsiniz. Kitaplar ve yazar hakkında bilgi, basında yer almış yazılar ve kitapların tanıtım filmleri web sitesinde.

Hamiş 2: Bu linkte Tom Trueheart kitaplarından söz ettiğimiz radyo programının bant kaydını bulabilirsiniz.

Tom Trueheart Masallar Diyarında
Özgün adı: The Secret History of Tom Trueheart
Yazan ve resimleyen: Ian Beck
Çeviren: Fatih Erdoğan
Yaş grubu: 8+
Mavibulut Yayıncılık, 2007, 303 sayfa, sert kapak
ISBN: 978-975-310-072-4
.
.
.
.
.
.
Tom Trueheart Karanlık Masallar Diyarında
Özgün adı: Tom Trueheart and the Land of Dark Stories
Yazan ve resimleyen: Ian Beck
Çeviren: Fatih Erdoğan
Yaş grubu: 8+
Mavibulut Yayıncılık, 2008, 388 sayfa, sert kapak
ISBN: 978-975-310-075-5