Tekrar çocuk olmak istiyorum. Tekrar çocuk olmak ve kalemi, kâğıdı, resim yapmayı yeniden keşfetmek, hatta okuma yazmayı yeniden öğrenmek istiyorum. Çocuklar bu saydıklarımı yapsınlar diye o kadar güzel kitaplar, defterler, kalemler, malzemeler var ki, aklım kalıyor, içim gidiyor. Geçen gün dayanamadım, İyi Cüceler’den Banu’ya bir gazlı kalem seti aldım. İçinde rengârenk tam elli tane kalem var. Bahanem hazır, Banu zaten resim yapıyor, bir sürü Moli ve Olaf resmi çiziyor, dolayısıyla ihtiyacı var. Bu vesileyle, o kalemlerle ben de oynayabiliyorum. Ama ya bahane bulamadıklarım? Neyse ki, bazılarını bize gönderiyorlar (kıh kıh kıh!). Şu anda önümde onlardan biri duruyor: İş Bankası Kültür Yayınları’nın kalem tutmaya yeni başlayan, resmi yeni keşfeden, yazmayı yeni öğrenen cücelere yardımcı olmak için yayımladığı iki kitap: “Resim Yapmayı Öğreniyorum / Deniz” ve “Yazmayı Öğreniyorum / Okulda”.

Bu kitapların önemli bir özelliği var: Kitapların sayfaları, şu sert kapaklı kitapların kapağının hazırlandığı malzemeden yapılmış. Kitaplar, birer adet kalemle birlikte sunuluyor. Çünkü bu kitapların üstüne yazıp çizdikten sonra silebiliyorsunuz. Böylece çocuğunuz aynı kitabı birkaç kere kullanabiliyor.

“Resim Yapmayı Öğreniyorum” adlı kitapta, sol sayfada önerilen çizim, kareli beyaz zemin üzerinde dört aşamada gösteriliyor. Sağ sayfada, karelere ayrılmış, beyaz boş bir zemin var. Çocuk, sol sayfadaki aşamalara bakarak, sağ sayfadaki beyaz alana, kılavuz çizgiler yardımıyla resmi yapabiliyor. Kitabın teması “deniz” olduğu için, beyaz alanların etrafı deniz temalı resimlerle kaplı.

Çocuklar için çizim teknikleri gösteren kitapların, boyama kitaplarının çocukları belli kalıplara sıkıştırdığına, çocukların yaratıcılıklarını engellediğine dair bir görüş olduğunu biliyorum. Bu görüşe tamamen karşı çıkmıyorum ama hepten de aynı fikirde değilim. Nasreddin Hoca’nın torunu olduğumdan, herkesi haklı buluyorum. Fakat bana göre belirleyici olan bu tür kitaplar değil, bu kitapları kullanan çocuğun ve onu yönlendiren yetişkinin tavrı. Tavla oynarken bile, belli zarlarla ilgili belli kalıp davranışlar vardır. Örneğin, “Altı-bir kapısı, oyunun yarısı,” diye bir tavla özlü sözü vardır. Eğer oyuncu oyunun durumunu gözden geçirmek yerine, zarlar her altı-bir geldiğinde bu kapıya oynarsa, oyunu kaybettiğinde üzülmemeli, zarları suçlamamalıdır. Demem o ki, boyama kitaplarını ve çocuklar için çizim teknikleri kitaplarını alıp onları belli durumlar için üretilmiş formüller, çıkış noktaları olarak görmek yerine, “Bu böyle çizilir, bu da böyle çizilir,” diye benimseyen çocuk ve benimseten yetişkin için, yapacak fazla bir şey yok. Öte yandan, benim böyle malzemelerin yoktu (belki bir miktar boyama kitabım olmuştur) ama hiç serbest resim yapmayı bırakmadım, bu tür malzemelere ihtiyaç da duymadım.

“Yazmayı Öğreniyorum” adlı kitap, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği yazı tipi kullanılarak, el yazısıyla hazırlanmış. Kitabın teması okul olduğu için, sayfalarda bir okulda olabilecek şeylerin resimleri var. O resimlerin altında, üstünde yanında bulunan boşluklara da, el yazısıyla iki kere adı yazılmış. Üstteki koyu renkle yazılı olan, okumak, alttaki silik olan, çocuk kalemi alıp üstünden geçsin, yazmayı öğrensin diye yapılmış. Bunların altındaki çizgiyse, çocuk tarafından kılavuz olarak kullanılsın ve sözcüğü kendi başına yazsın diye oraya konulmuş.

Kitaplarla birlikte verilen kalem siyah yazıyor. Etkinliği daha eğlenceli hale getirmek için çocuğunuza farklı renklerde yazan kalemler vermeniz de iyi olabilir. Sizin için denedim, sıradan gazlı kalemler bu kitabın yüzeyine yazmak için uygun değil. Ama Stabilo kalemler gayet iyi sonuç verdi. Aynı biçimde, marker kalemler de gayet uygun. Her iki kalemle de yazdığım yazıları kolayca silebildim.

Ne dersiniz, iştah açıcı, değil mi?

Bu kitapları da okumak isteyebilirsiniz:

Resim Yapmayı Öğreniyorum / Deniz
Özgün Adı: I can draw -Seaside
Resimleyen: Simon Abbott
Yaş grubu: 4+
İş Bankası Kültür Yayınları, 2011, sert kapak, 14 sayfa
ISBN: 978-9944-88-996-4
.
.
.
.
Yazmayı Öğreniyorum / Okulda
Özgün Adı: I can write / At school
Resimleyen: Simon Abbott
Yaş grubu: 6+
İş Bankası Kültür Yayınları, 2011, sert kapak, 14 sayfa
ISBN: 978-9944-88-992-6