Hatırlarsınız, Cuma günü Yıldıray “Ezop Masalları”ndan söz etmişti. Ta Antik Çağ’da anlatılmış bu masalların beni günümüzün en ünlü ve “renkli” kitap kahramanlarından birine getireceğini düşünmemiştim. Okurlarımızdan Handan, bize “Fareyle aslanın masalı Elmer ve Kelebek kitabındaki hikayeyi hatırlattı bana. ‘Bir kelebeğin file yardım ettiği hiç görülmüş müdür?’” diye yazmış. İşte o zaman kafamda şimşek çaktı. “Ben Elmer’ı bunca zaman nasıl oldu da ihmal ettim?” diye hayıflandım. Dolap’ın raflarını şöyle bir karıştırdım da, Elmer’dan neredeyse bir yıl önce söz etmişim.  O zaman hakkında yazdığım, serinin ilk kitabı olan “Elmer”dı. Kitabın yazarı David McKee bu sevimli renkli filin birçok macerasını kaleme almış. Bunların beşi Türkçe’ye çevrildi; üçü de yolda. Handan’ın hatırlattığı ve bu yazının da konusu olan “Elmer ve Kelebek”, işte bu çevrilen kitaplardan biri.

Yürüyüşe çıkan Elmer, kayadaki bir çatlağa sıkışıp kalmış bir kelebekle karşılaşır. Elmer, çatlağın önünü kapayan ağaç dalını kaldırarak kelebeği kurtarır. Kelebek, bu iyiliğin karşılığını günün birinde ödeyeceğini söyler ve uçup gider. Elmer’ın tek yapması gereken ihtiyacı olduğunda Kelebek’e seslenmektir. Elmer, Kelebek gidince “Kelebeğin fili kurtardığı nerede görülmüş?”  diye kendi kendine güler. Elmer yürüyüşüne devam eder. Ne var ki  derin bir uçurumun kıyısında yer alan bir patikaya sapar. Ama patika o kadar daralır ki, Elmer geri dönemez. Yolun sonundaki mağaraya girdikten sonra, terslik bu ya, dar patika çökmesin mi? Elmer kapana kısılmıştır. Yardım çağrısına kim yanıt verir, bilin bakalım. Elmer kurtulacak mıdır? Kelebek ona nasıl yardım eder? Devamı “Elmer ve Kelebek” kitabında…

Ben David McKee’nin üslubunu seviyorum. Konuyu hiç dolandırmadan, bizi pat diye öykünün ortasına sokuveriyor. Kesin hatlarla çizilmiş bir başlangıç yok. Zaten çoktan başlamış bir eylemin ortasından dahil oluyoruz okurken. Bize usul usul ders veriyor. İnsanın gözüne gözüne sokmadan diyor ki, “Yardım bazen hiç ummadığımız bir biçimde çıkıverir karşımıza.” Tıpkı “Aslan ile Fare” masalında olduğu gibi… Büyük olmamız güçlü olacağımız, küçük olmamız da zayıf olacağımız anlamına gelmiyor. Başka? Verilen sözün ardında durma, yardımlaşma ve dayanışma. İşte “Elmer ve Kelebek”in bize sundukları… Sadece bunlar da değil… 28 sayfanın içine şaka, neşe, gerilim ve korkuyu da sığdırmayı başarmış McKee. Rengarenk Elmer ve siyah beyaz Vilbur’un neşesi bulaşıcı. Daracık patikanın az ilerisinde bizim önceden gördüğümüz, Elmer’ın ise ne yazık ki fark etmediği ve az sonra çökecek olan çatlak kayaların varlığı ürkütücü. Kelebeğin uçurumun boşluğunda minicik cüssesiyle belirişi umut verici. Kurulan sahneler, boyanın kullanılışı, çeşit çeşit fil biçimi ve bakmaya doyulamayan bitki örtüsü… Bence tüm ufaklıklar, hayatlarında en az bir Elmer kitabı okumalılar.

Elmer’ı okuyup sevdiyseniz, diğer kitaplarını da alıp okumak isteyebilirsiniz. Hatta Elmer’ı hayatınızda daha farklı biçimlerde de var etmek isteyebilirsiniz. İşte birkaç öneri:

  • Bir önceki Elmer yazısında da bağlantı adresini verdiğim boyama sayfasını bastırın ve Elmer’ı istediğiniz gibi boyayın.
  • İndirmek için tıklayın. Kaynak: teachers.net

    Yandaki Elmer desenini yapacağınız kolaj için kullanın. Elişi kağıtlarından renk renk kareler kesin ve Elmer’ın üzerine yapıştırın. Daha da renkli bir Elmer istiyorsanız, dergilerden renkli kareler kesmeyi de deneyebilirsiniz. (Kaynak: http://teachers.net/gazette/MAR03/printable.html

  • Boyalarla oynamaya devam. Elmer deseninin içini sünger ya da patates baskı teknikleriyle renklendirebilirsiniz.
  • Childminding Help isimli site, plastik süt şişesini Elmer’a dönüştürmüşler. İşte videosu burada. Gerçi ben pek beğenmedim, biraz yarım kalmış hissi verdi bana; ama olsun. Yaratıcılığın sonu yok. Kendi şişenizden kendi Elmer’ınızı yaratın.
  • Elinizden dikiş geliyorsa, artık kumaşlardan renk renk Elmer oyuncağı yapın. Ben hayatımda bir kere fil yapmayı denedim, ama hezimetle sonuçlanınca Elmer hayalimden vazgeçtim. Bkz. Banu’nun hazin fili Yakup.

Hepinize Elmer kadar renkli bir gün diliyorum!

Hamiş: Radyoda Elmer hakkında konuştuk. Dinlemek için tıklayın.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Elmer ve Kelebek
Özgün Adı:Elmer and the Butterfly
Yazan ve resimleyen:David McKee
Çeviren: Aslı Motchane
Yaş grubu: 2+
Kır Çiçeği Yayınları, 2007, sert kapak, 28 sayfa
ISBN: 978-9944-701-01-3