Anneee, ben nasıl oldum?

by YILDIRAY on 31/01/2011

Yanıtlamaya hazır değilseniz çocuğunuzla birlikte okumayın! Okuduktan sonra nasıl olsa yanıtlamaya hazır olacaksınız.

Hiç lafı uzatmadan konuya girelim: Çocuğunuz size “Ben nasıl oldum?” diye sordu mu? Sorduysa ne diyeceğinizi bilemeyip bir miktar kızardıktan ve bocaladıktan sonra yaratıcı zekânızı sonuna kadar zorlayıp, kem kümlerin arasında bir şeyler uydurdunuz mu? Ne uydurdunuz acaba?

“Amanın, o malum soru geldi! Ben şimdi nasıl anlatayım, ne uydurayım?” diye gerilmenize hiç ama hiç gerek yok. Uzmanların söylediğine göre, çocukların cinsellikle ilgili sorularına eksiksiz ama yaşına uygun yanıtlar verilmesi gerekiyor. Bu yine de sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Şu linkteki yazıda, yaşlarına göre çocukların cinselliği nasıl algıladıkları ve potansiyel sorularının neler olabileceği anlatılmış.

Çocuklara cinselliğin erken yaşlardan itibaren uygun doz ve biçimde anlatılması gerektiğinden şüphe duymuyorum. Benim kuşağımdan olanlar, Dallas dizisindeki Pamela’yla Tony’nin, ya da Su Ellen’ın (ki genel kanaat hafif bir kadın olduğu yönündeydi diye anımsıyorum) öpüşme sahnelerinden kim bilir ne çok etkilenmiştir. Böyle sahnelere gelindiğinde filmde bir sıçrama olurdu. Meğer işi gücü bu olan bazı adamlar, oturur filmlerdeki öpüşme sahnelerini keserlermiş. Kızlarda durum neydi bilmiyorum ama belli bir yaşa gelene kadar “ayıp” olan bu konu, ergenliğe yaklaşan erkek çocuk için sadece erkeklerin bulunduğu ortamda gelen kinayeli sorularla gündeme alınırdı. “Kuş ötüyor mu?” bu soruların başında gelirdi. Eğer sorunun yöneltildiği çocuk, “Kuş mu? Ne kuşu?” gibi yanıtlar verirse vay halineydi. Eğer çocuk soruyu anlar da kızarır bozarırsa, yine vay halineydi. Her nasılsa, o güne kadar ayıp olan konu bir anda “Ne var utanılacak?” makamına taşınırdı. Ardından, “kuşun ötmesiyle” sınırlı cinsel bilgi, mahalledeki abilerin sıktıkları palavralarla, saçma sapan şakalarla giderek daha da bir çarpılırdı. Ergenlik krizleriydi falan filan derken, işin aslının öyle olmadığını öğrenmek yıllar sürerdi.

Günümüzde çocukları cinsellikle ilgili bilgilendirmek nispeten daha kolay bir hal aldı. En azından, sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için cinsel bilgilerin de çocuklara doğru kişiler tarafından ve doğru biçimde aktarılması gerektiğini düşünen aileler için, iyi hazırlanmış yardımcı malzemeler var.

Üremeyle ilgili merak, çocuklarda genellikle 4-5 yaş aralığında ortaya çıkıyormuş. Dinozor Çocuk tarafından Türkçeye kazandırılan “Ben Nasıl Ben Oldum?” adlı kitap, çocuklarının konuyla ilgili sorularına yanıt vermekte zorlanan ya da iyi bir yanıt vermek isteyen aileler için hazırlanmış.

Kitabın metni, dört yaşındaki bir çocuğun gözünden ve “ben” diliyle hazırlanmış. Kitabın giriş paragrafını aynen aktarıyorum:

“Ben henüz yokken babamın testislerinde bir tohum, annemin karnında da minicik bir yumurtaydım. Bir düşünsenize! Annem ve babam, farkında olmadan, tıpkı bir yapbozun parçaları gibi beni içlerinde taşıyorlardı.”

Konuya ta buradan ve üstelik yapboz benzetmesiyle girmek, bence müthiş bir fikir! Metin, bu yaş çocukların sorabileceği bazı sorulara yanıt vererek ilerliyor: “Peki ben, ben olmadan önce neredeydim?” “Dünyaya gelmeye ne zaman karar verdim?” “Peki ama bunu nasıl başardım?” Yanıtlar kolay anlaşılır, doyurucu, oyunlu ve eğlenceli. Asıl konuya, bir bebeğin nasıl olduğuna geldiğimizde, söz konusu hadisenin nasıl gerçekleştiği uygun bir dile açıklanıyor:

“Bir annenin anne olabilmesi için – yani karnında bir bebeğin olması için – bir de babanın olması gerekir. Bir baba da herhangi biri değildir. O, taşıdığı tohumu anneye verir ve böylece annenin karnında bebek oluşmaya başlar.”

Bu açıklamanın ardından, kimlerin bir araya gelip anne baba olacağı sorusu, çeşitli aşk senaryolarıyla yanıtlanıyor: Kazayla çarpışmak, bir konserde karşılaşmak, babanın banka oturan annenin ayaklarına takılıp düşmesi… Bundan sonra, konu sekse geliyor ve babanın pipisi, annenin kukusu olduğu, babanın pipisinden annenin karnına bir sürü tohumun aktığı söyleniyor. Böylece annenin karnındaki yumurtanın döllendiği açıklanıyor. Hamilelik süreciyle ilgili de çocukların sorabileceği bazı sorular yanıtlanıyor: Annenin yediği yemekler karnındaki bebeğin kafasına düşmez mi? Hamilelik süreci de bir güzel anlatılıyor ve sıra doğuma geliyor. Tüp bebek ve çocuk evlat edinme konuları da unutulmamış.

Kitabın resimleri de anlatıma büyük katkıda bulunuyor. Resimler hem eğlenceli, hem açıklayıcı. Metin gibi, resimler de sınırları hiç zorlamıyor ve dikkat dağıtıcı ayrıntılar içermiyor.

Bu kitap, yetişkinlerin çocuklara bir bebeğin nasıl oluştuğunu anlatmasına yardımcı olacağı gibi, kardeşi olacak çocuklara yapılacak açıklamalar için de yardımcı olacaktır. Bu noktada, kitabın adına dikkatinizi çekerim: “Ben Nasıl Ben Oldum?”  “Ben nasıl oldum?” sorusundan çok daha kapsamlı bir soru bu. “Ben nasıl oldum?” sorusu, yanıtı neredeyse “Her çocuk gibi,” açıklamasıyla sınırlıyor diyebiliriz. Ama “Ben nasıl ben oldum?” sorusu, her çocuğun tek ve biricik olduğu gerçeğine de dikkat çekmeye olanak veriyor.

Cinsellik çok hassas bir konu. Cinsellik, bazı insanların canından olmasına, bazı insanların başka insanlara istekleri dışında bir şeyler yapmasına neden olan bir konu. Hem sağlıklı bireyler yetiştirmek, hem de çocukların kendilerini koruyabilmeleri, yanlış kişilerden saçma sapan biçimlerde bilgilenmelerini engellemek için açıkça konuşulması gereken bir konu. Hatta ilkokuldan başlayarak, zorunlu ders olarak müfredatta yer alması gerektiğini düşünüyorum. (Yoksa zaten öyle mi?)

Hamiş 1: Bakın bu mesele Cem Uyurken’de nasıl ele alınmış. Bu linkte bir de bu linkte.

Hamiş 2: Malum soruya yaratıcı bir yanıt.

Ben nasıl Ben Oldum
Özgün adı: Så blev jag till
Yazan: Katerina Janouch
Resimleyen: Mervi Lindman
Çeviren: Ali Arda
Yaş grubu: 4+
Dinozor Çocuk, 2010, sert kapak, 64 sayfa
ISBN: 978-605-5648-07-7
Share

{ 9 comments… read them below or add one }

love and smile January 31, 2011 at 10:14

Çok önemli bir konu bu… Teşekkürler
iyi haftalar :)

Reply

Merve January 31, 2011 at 14:45

Gerçekten çok güzel bir kaynağa benziyor anlattığınız kadarıyla. Tez zamanda etraflıca incelemem lazım bu kitabı. :) Bu konuya Haluk Yavuzer hocamız da “Anne-Baba ve Çocuk” adlı kitabında değinmiş ve ailelere önerilerde bulunmuş, ayrıca sevgili Gelengül Haktanır hocamız da ilginç bir anektodla (:)) “Okulöncesinde Güncel Konular” adlı kitapta ailelere ve öğretmenlere çocuklarda cinsellikle ilgili değerli bilgiler sunmuş. Fakat bu kitaplar yetişkinlere yönelik. Çocuklara yönelik ilk kez böylesine güzel bir kitap görüyorum. Resimler de şahane görünüyor doğrusu. :) Çok teşekkürler.

Reply

Papatya Papadopoulos January 31, 2011 at 15:10

Ben de ne zaman gelecek bu soru diye bekliyorum. Kızım artık 7 yaşında, her an sorabilir… Elimde türkçe, ingilizce, yunanca -ne dilde bulduysam- kitaplar vardı ama aralarına bunu da eklesem iyi olacak. Olayı 4 yaşındaki bir çocuğun gözüyle bakıp “ben” diye anlatması çok hoşuma gitti, eminim kızımın da hoşuna gidecektir.

Reply

Eymen_im January 31, 2011 at 15:23

Merhabalar. Gerçekten güzel ve herkesin ihtiyacı olacak bir kitap. Sanırım yakın zamanda edinmemiz gerekecek. Bizim yaramazın bu soruları sormasına az kaldı çünkü. Ne kadar bilirsek bilelim, bildiğimizi çocuklara anlatmak zor bir iş. Öğretmen olsak bile bazı konularda zorlanıyoruz. Üstelik en zor konu da bu olsa gerek. Ama işimizi kolaylaştırdığınız için teşekkürler. Kolay gelsin. Sevgiler…

Reply

Evren January 31, 2011 at 18:39

Ah işte bizim tam şu anda ihtiyaç duyduğumuz kitap, imdadımıza yetiştiniz :) Bizde “ben, sincap, kedi, X, Y, Z, nerden geliyor sorusu soruluyor” bir süredir; önce annesinin karnından diye başlamıştık ama tatmin olmadı bizimki; babasından demeye başladı –e, tabii babasının sap gibi konu dışı bırakılmasına gönlü razı gelmedi. Sonra çekirdek ve yumurta hikayesini anlattık ama havada kaldı, şimdi bu kitabı edinip doğru düzgün anlatalım da merakını giderelelim artık çocuğun. Yalnız korkum, benim hamilelik fotoğraflarımı gördükten sonra t-shirt’ünün içine oyuncaklarını sokup taklit etmeye başladı, ya kitaptakileri de taklit etmeye kalkarsa! :P

Reply

BAP February 2, 2011 at 01:23

Öncelikle Evren’in ya taklit etmeye denerse notuna çok güldüm :) çocuk bu belli mi olur? henüz bu soru ile karşılaşmadım ama hazırlıklı olmak gerektiğine yürekten inanıyorum, çocuğumun etraftan öğreneceği saçma sapan şeylerle zihnini meşgul etmesini istemem ama umarım biraz geç olur bu sorgulamaları :)

Reply

gökçe baram October 4, 2011 at 20:37

bencede kesinlikle cinsellik çocukta önemli bir konu ihmal edilmemeli yada saçma cevapşar verilmemeli örneğin;kuşlar getirdi gibi ozmn çocuk olayı kavrayamaz ve kafası karışır bu yüzden ona çocuğun anlayabileceği şekilde anlatılması lazım bu konunun.sizin bu kitabı özetlediğinizden anladığım şu ki bu kitap her insanın okumasu gereken özellikle anne-babaların okuması gereken bi kitap sonuçda cinselliği bu çocuk illaki öğrenecek madem öğğrenecek ozmn mantıklı ve akıllı yollarla öğrenmesi daha iyi olur .

Reply

esra December 7, 2011 at 10:09

Yazınızı şimdi gördüm kitap fuarından aldık bu kitabı diğer findus serisi ile beraber:)Oğlum pazar sabahı bir nefeste okudu bende okudum çok beğendim kendi adıma çocuğa çok güzel anlatmış.Sınıflarda tüm çocuklara okutulmalı bence..
Müfredat konusuna cevap maalesef yok:(3. sınıfa kadar yaşadığım tecrübelerde çocukların kesinlikle çok ihtiyacı var böyle bir derse ve böyle kitaplara!!

Reply

ANELİKOKULUM January 4, 2012 at 01:21

yazımın sonunda tavsiye kitaplarınızı paylaştım ve bir resminizi kullandım umarım mahsuru yoktur. http://www.annelikokulum.com/2012/01/cocuklara-cinsel-egitim-nasl-verilmeli.html

Reply

Leave a Comment

Yorumları takip et. Yorum bırakmadan da kayıt yapabilirsiniz. Kaydol!

{ 2 trackbacks }

Previous post:

Next post: