Mmm…Mis gibi ballı çörekler…

by BANU on 21/12/2010

Yaşamı severim. Sürprizlere doludur yaşam. Renklidir; yeniliğe, değişime açıktır… Ama bazen de acımasızdır. Sürprizleri hiç de güzel gelmez o zamanlarda. Haksızlık eder. Ya da en azından bana öyle gelir. Kabul edemem yaptıklarını. Ölümü mesela… Sevdiğim insanların benden alınmasını kabullenemem. Dışarıdan bakıldığında alışmış gibi görünürüm; ama içimdeki mızıkçı çocuk sürekli ayağını yere vura vura ağlar durur. O mızıkçı çocuğun öğreneceği çok şey var daha. Bunları yine yaşamın ta kendisi öğretecek üstelik.

Zeynep Cemali, bence Türk çocuk edebiyatının en iyi yazarıydı. Çok iddialı bir laf olduğunu biliyorum. “Türk çocuk edebiyatının tüm yazarlarını okudun mu ki böyle diyorsun?” diye sorabilirsiniz. Hayır, okumadım; ama yanıtım son derece kişisel: BENCE Zeynep Cemali Türk çocuk edebiyatının en iyi yazarıydı. Ne yazık ki yaşam yine haksızlık etti ve Cemali’yi erkenden aldı bizden. Oysa Zeynep Cemali, yaşama surat asmamak gerektiğini öyle iyi biliyormuş ki.  “Ballı Çörek Kafeteryası”nı benim bu mızıkçılığıma karşı çıkarcasına yazmış adeta…

Sıla, mutlu bir anne babanın çocuğudur. Babası çok çalışan, vaktinin çoğunu iş gezilerinde geçiren biridir. Annesiyse coşku dolu bir kadındır. Yaşam enerjisiyle doludur. Pek çok hayali vardır. Bunlardan biri de bir kafeterya açmaktır. Ne var ki anne hastalanır ve çok hızlı bir biçimde terk eder onları. Baba çok üzgündür; Sıla çok üzgündür; ortalık acıyı vurgulayan insanlarla doludur. Kırılma noktası da bu olur. Baba Sıla’yı kaptığı gibi evden çıkarır. İstanbul’un dolaşmadık yerini bırakmazlar; baba, kızına, çok sevdiği eşiyle yaşadığı tüm güzel anıları yerinde anlatır. Hayır, sevgilisi ölmüştür ama yapacak çok şey vardır. Önce işinden ayrılır. Sonra evlerinin altındaki dükkanı alır ve karısıyla kızının en büyük hayalini gerçekleştirmek için kolları sıvar. Sonunda “Ballı Çörek Kafeteryası” açılır. Arda Bey’le Sıla’ya, Sıla’nın deli dolu teyzesi Rana da katılır ve bir düşü gerçekleştirmek üzere yola koyulurlar.

Asıl öykü, tüm bu anlattıklarımdan sonra başlıyor. Ballı Çörek Kafeteryası açılalı birkaç yıl olmuştur. Ana eksende kafeterya sakinlerinin öyküsü akıp giderken, bu öyküye sağından solunda başka küçük öyküler eklenir. Sıla, babası ve teyzesinin yaşamında yepyeni dönüşümlerin eli kulağında olduğunu hissederiz. “Ballı Çörek Kafeteryası” Sıla’nın yaşamından bir kesit sunuyor okura. Bir yıldan daha kısa bir zaman dilimi bu; ama içine onlarca hayatı sığdıran kocaman bir öykü anlatılıyor. Üç ana karakterin yanında, mahalle halkından çocuklar, yaşlılar, fal meraklısı kadınlar, kapkaç meraklısı haylazlar, meczuplar, delikanlılar… Çeşit çeşit insanın hayatına girip çıkıyoruz. Kâh yaşlı bir amcanın çocukluğuna gidiveriyoruz; kâh Anadolu’nun bir köyüne, o köyde geçmişte yaşananlara…

Zeynep Cemali, insan yaşamının tüm zenginliğini doldurmuş bu kitaba. Üstelik tüm bu insanlar ve öyküleri birbirine kusursuz bağlarla bağlanmış. Karakterlerin her biri kanlı canlı karşınızda duruyor. Birazdan sokağa çıksanız kitaptaki insanları görecekmişsiniz gibi… Aynı şekilde öyküde anlatılan sokaklar, parklar, köy meydanı, dükkanlar sanki daha önce gördüğünüz yerler gibi, capcanlı… Yazar idealizme kaçmadan anlatmış. Ne diyecekse aynen söylemiş. Sanki öyküde anlattığı semte (İdealtepe-Maltepe) gitmiş, eline defterini kalemini alıp bir banka oturmuş ve mahallede ne gördüyse aynen defterine aktarmış gibi… Kim bilir, belki de öyledir. Açıkçası kitabı okuyunca, trene atlayıp İdealtepe’ye gitmek, semtin sokaklarında, çarşısında gezmek geldi içimden. Yıldıray’ın hep söylediği, birçok yazarın düsturu olan bir söz geldi aklıma “Yazar anlatmamalı, göstermeli.” Zeynep Cemali bu kuralı tam anlamıyla uygulamış. Kitabı okurken bir anlatıcı girmiyor okurla kitap arasına. Bir film izler gibi izliyorsunuz olayları.

Ben “Ballı Çörek Kafeteryası”nı bundan beş yıl önce, ilk çıktığında okumuştum. Tadı damağımda kalmıştı. Aradan çok zaman geçti. Günışığı Kitaplığı’nın Bir Dolap Kitap’ın çekilişi için yolladığı kitaplardan birinin “Ballı Çörek Kafeteryası” olduğunu görünce, bir çocuğun bu kitabı okumasına aracılık edeceğim için çok sevindim. Üstelik kitabın tasarımı da yenilenmiş. Kitabın yeni baskısında çok güzel bir kapak tasarımı yapılmış. (İşin içinde bir bisikletin olması bana ayrıca cazip geldi tabii.)

İşte hayalimdeki ballı çörekler (Fotoğraf: Missycorley)

Uzun lafın kısası, “Ballı Çörek Kafeteryası” genç okurların yanı sıra, insan ve yaşama dair kitaplardan hoşlanan yetişkinlerin de beğeneceği bir kitap. Ayrıca yazarlığa ilgi duyan yazar adaylarının da mutlaka okuması gereken bir kitap “Ballı Çörek Kafeteryası”… Ve BENCE, Zeynep Cemali kitaplarının en güzeli bu. Bize bu güzel öyküyü armağan ettiği için Zeynep Cemali’yi şükranla anıyorum.

Hamiş: Sıla’nın o kokusu her yanı saran harika ballı çöreklerinin tarifi de kitabın sonuna eklenmiş. Denemeye değer.

Hamiş: Zeynep Cemali’ye ayırdığımız radyo programımızı dinlemek için burayı tıklayın.
Bu kitabı da sevebilirsiniz:

Ballı Çörek Kafeteryası
Yazan: Zeynep Cemali
Yaş grubu: 10+
Günışığı Kitaplığı, 2005, karton kapak, 198 sayfa
ISBN: 975-6227-09-5
Share

{ 10 comments… read them below or add one }

Gulizar December 21, 2010 at 09:54

merhaba,
annemle yapmak istediğim pek çok şey vardı, tamamlayamadık… Cemali’nin kitabını öyle güzel anlatmışsınız ki, ilk fırsatta kızım (ve tabi ki kendim için) edineceğim, belli mi olur belki çekilişte kızıma çıkar.

Hoşçakalın

Reply

senem December 21, 2010 at 10:13

zeynep cemali’nin henüz bir kitabını okuyamadım, ama sayenizde Düşevi’ne tüm kitaplarını getirttim, sıraya dizdim hepsini okuyacağım!! yine sayenizde bir yazarı hiç tanımadan, kitaplarının sadece kapaklarını bilerek ve arka kapaklarını okuyarak sevdim. tuhaf mı? yooo, bence harika bir “önyargı” ;)

Reply

Asli December 21, 2010 at 10:20

Gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş Banu. Tüm duygularının ekrandan sızıp bana geçtiğini hissettim adeta. Ben de okuduğum kitaplardaki yerleri ziyaret edip gözlemlemeyi çok severim. Kendime yılbaşı hediyesi ne alacağımı sayende buldum. Sevgiler.

Reply

füsun December 21, 2010 at 10:40

çok teşekkürler bu tanıtım için. kızım daha çok küçük ama bu kitabı hemen almak istiyorum. önce kendim için sonra onun için:)

Reply

love and smile December 21, 2010 at 10:57

Allah rahmet eylesin…

Reply

aslı December 21, 2010 at 12:39

iyi günler,biz de Zeynep Cemali ‘nin kitaplarını okuyoruz.Bir yazar arkadaşımın tawsiyesiyle,onun kitaplarını tanıdım.Kızım kitaplarını sewerek okuyor.Bu arada hemen belirteyim günışığı kitaplığı Zeynep Cemali için bir hikaye yarışması düzenliyor.Kızımın okuduğu kitaplarla ilgili hazırladığı blogundan bu konuda bilgi alabilirsiziniz
http://www.benbunuokuyorum.wordpress.com
Ayrıca belirtmek isterim ki ,Zeynep Cemali hakkında yazdığınız yazı çok güzel .Fakat diğer yazarlarla kıyas yapmanız,beni şaşırttı.Ewet, iyi çocuk yazarları Türk edebiyatı için söylüyorum,çok fazla yoktur ama her yazar kendine özgüdür.Onları kıyaslamak ki, hepsini okumadığınızı söylüyorsunuz,onlara haksızlık yapmaktır.Sizce de öyle değil mi? ^_^
iyi günler

Reply

BANU January 3, 2011 at 23:03

Gülizar, kızınla mis gibi ballı çörekler yapmanı diliyorum.
Senem, bu güzel “önyargıları” seviyorum. Kitapları okuyunca haber ver.
Aslı, Füsün, Love and Smile, teşekkürler.
Aslı, yarışmadan haberimiz var. Bu yazıya eklemeyi unutmuştum; ama Facebook sayfamızdan duyurduk. Hatırlattığın iyi oldu, teşekkürler. Yazıda yaptığım yoruma gelince… Yazıda da özellikle büyük harfle yazarak vurgu yaptım “BENCE” diye… Yukarıda da dediğim gibi bu “son derece kişisel”, öznel bir yorum. Bu yazıda da, bundan önceki yazılarımda da nesnel olmak gibi bir kaygım olmadı. Bir Dolap Kitap’ın çıkış noktası da bu. “Sevdiğimiz ve beğendiğimiz kitaplardan söz edelim,” diye yola çıktık. İstersen yukarıdaki ifademi şöyle değiştirebilirim; ama yine öznel bir yanıt olur bu: “Türk çocuk yazarlarının hepsini okumadım; ama okuduklarım içinde BENCE en güzel kitaplara imza atan Zeynep Cemali’dir.”

Reply

Hanife May 13, 2012 at 22:28

Teşekkürler Banu abla :) Çok güzel bir anlatım olmuş. Aralara da düşüncelerini katman ayrı bir hava vermiş anlatıma. Çok aradım fakat bulamadım. En sonunda buldum. Teşekkürler :)

Reply

Yasemin May 20, 2012 at 10:29

Merhabalar,
ben ve oğlum bu kitabı ve diğer tüm kitapları çok sevdik özellikle Oğlum yunusemre bu
kitaba bayıldı ve kitabını bitirip almak istiyor…

Reply

deniz January 13, 2014 at 20:19

bu kitabı çok beğendim.özeti de çok güzel .bu site de çok güzel

Reply

Leave a Comment

Yorumları takip et. Yorum bırakmadan da kayıt yapabilirsiniz. Kaydol!

Previous post:

Next post: