Yıllar önce, Banu bir dergi için röportaja gitmişti. Görüşeceği kişiyle tanışmışlar, oturup konuşmuşlar. Sohbet biraz ilerleyince, röportaj verecek kişi “Kusura bakmazsanız size bir şey sormak istiyorum,” demiş “Acaba sizi Walt Disney mi çizdi?” Banu’ya sorulabilecek en iyi sorulardan biri bence. Banu o kadar şirindir ki, bir çizgi film karakteri olabilir. Oyuncudur da. İçindeki çocuk canlıdır, capcanlıdır. Görünüşüne baktığınız zaman anlayamayabilirsiniz ama Banu’nun içindeki çocuk gürbüzdür.

O çocuk bazen bir şeyler uyduruverir. Güzel, oyunlu, şirin bir şeyler… Banu’nun kendisi gibi, içindeki o gürbüz çocuk gibi… İkinci sürprizimiz bunlardan biri! Ben bu yazıyı yazarken, Banu Cihan’la birlikte sürprizin son hazırlıklarını yapıyor ve heyecandan kıvranıyor. Bu yazı size ulaşana kadar nasıl dayanacak?

Bir Dolap Kitap daha taslak haldeyken bile bu, hedeflerimizin arasındaydı. Nasıl yapacağımızı bilmiyorduk. Birçok fikir geldi geçti aklımızdan. Bunların bir kısmını düşünmedik bile, bazılarını çalışmaya başladık. Yine de ilk seferin nasıl olacağını bir türlü kestiremiyorduk. Bu arada, sizin desteğinizle, Bir Dolap Kitap ilerliyordu. Biz kafamızda, defterlerimizde, google documents’da, elimize geçirdiğimiz her kağıt parçasında bir başka projeyi biçimlendirmeye çalışıyorduk.

Günlerden bir gün, elleriyle üretmekten büyük haz alan Banu “Ben bir kitap yapacağım!” dedi. Dikkatinizi çekerim; “yazacağım” değil “yapacağım” dedi! “Hayırlısı,” dedik ve Banu çalışmaya başladı. Sonunda eni 3.5, boyu 4, kalınlığı 1 cm; cildi, kaplaması, içindeki metni ve suluboya resimleri dâhil tamamı el yapımı olan, tamamı Banu yapımı olan bir kitapla çıktı karşıma. Şaka gibi bir şey! İçinde Banu’nun o kocaman yüreği olan, Banu’nun el emeğiyle yapılmış, güneşli bir mini kitap!

Bir süre hayranlıkla bakıp durdum bu kitaba. Onu ne yapabilirdik? Yine fikirler uçuşmaya başladı. Nihayet, jeton düştü!

O kadar çok etkilenmiştim ki, içeriğini cisminden bağımsız düşünemiyordum. Jeton düşene kadar! Artık ilk elektronik kitabımızı nasıl yapacağımızı biliyorduk. Hemen hazırlıklara başladık. Ve işte, ilk elektronik kitabımız karşınızda!

Kitabın adı “Günaydın!” Gece örtüsünü dünyanın üzerinden çekerken güneş yükseliyor. Yumulmuş uyuyan papatya, güneşin sıcaklığıyla uyanıyor ve geriniyor. Papatyanın kökleri toprağı gıdıklıyor. Güneş toprağı ısıtınca tırtıl da uyanıyor. Onun kıpırtıları toprağı daha çok gıdıklıyor. Tırtıl, başını topraktan çıkartıp “Günaydın!” diyor. “Günaydın!” diyor papatya “Ne güzel bir gün!”

“Günaydın!” bir öykü kitabı değil. Biz aramızda bu metni “fazlasıyla serbest biçimli bir çocuk şiiri” olarak anıyoruz. Fazlasıyla serbest biçimli, naif, pastoral, yalın ve sevimli… Umarız sizi ve çocuğunuzu gülümsetmeyi başarabiliriz.

Kitabın resimlerini de Banu yaptı. Çocuk resimlerine benziyorlar; konturlar çizgiyle verilmişse de boyamalar yer yer taşıyor. Çocukların bu resimleri kendilerine yakın bulacaklarını umuyoruz.

Ah, karakterler! Metinde karşımıza çıkan papatya, güneş ve toprak anonim karakterler. Ama yeşil tırtıl Banu’nun Edirne’de katıldığı arkeoloji kazısı sırasında tanışıp arkadaş olduğu Necati Tırtıl’dan başkası değil. Banu’nun böyle çok arkadaşı vardır: Kediler, atmaca güveleri, adını bilmediğimiz fıstık yeşili minik böcekler, koyunlar, salyangozlar… Banu’nun gelecek çalışmalarında sizi onlarla da tanıştırırız.

Çok heyecanlıyız. Ne diyeceksiniz acaba? Nasıl bulacaksınız?

“Günaydın!” herkese açık biçimde sunuluyor. Yani bilgisayarınıza indirmek için üye olmanız gerekmiyor. Tek yapmanız gereken aşağıdaki “E-kitabı hemen indirmek için tıklayın!” yazan linke tıklamak. “Günaydın!” bilgisayarınıza inecek.

“Günaydın!” bizim ilk göz ağrımız; yazılarımız dışında size sunduğumuz ilk Bir Dolap Kitap ürünü. Bu test sürüşü bizim için çok önemli. E-kitaplar hakkında ne düşünüyorsunuz? “Günaydın!” e-kitaplar hakkındaki görüşlerinizi etkiledi mi? Nasıl etkiledi? Lütfen yorumlarınızı, eleştirilerinizi ve çocuklarınızın tepkilerini bize yazın. Yol almamızı sağlarsınız.

İyi okumalar!

E-kitabı hemen indirmek için tıklayın: Günaydın! (Bir Dolap E-kitap)

Teşekkürler: Bilgisini ve emeğini bizden asla esirgemeyen Çiğdem A. Kobu’ya, ilk e-kitabımızın grafik uygulamasını üstlenen ve ne zaman teknik bir çözüme ihtiyacımız olsa canla başla koşturan Cihan Mutlu’ya ve destek veren Gökay Cesur’a teşekkür ederiz.

 

Hamiş: Anket sonuçları sizin bizden bir e-kitap beklediğinizi gösteriyor. Öte yandan 500. üyemize bir kitap armağan etmemizi de istiyorsunuz. Julia Donaldson’ı transfer etme olasılığımızı pek gerçekçi bulunmamış ama nasıl oluyorsa yazılarımızı cep telefonuna isteyenler az değil.

Günaydın!
Yazan ve Resimleyen: M. Banu Aksoy
Bir Dolap Kitap, 2010,  24 sayfa, elektronik