Elime ilk defa kalem, kağıt nasıl geçti bilmiyorum. Ablalarımdan biri vermiştir herhalde. İyi de etmiş, kim yaptıysa. Oturup düşündüğümde zihnimde canlanan en eski anılarımın arasında yere yüzükoyun uzanmış, önündeki resim defterine mum boyalarla ev, ağaç ve bir de (nereden çıktıysa) helikopter çizen halim olur mutlaka.

Okul yıllarında da resim vardı yaşamımda. Fakat o ilk yıllarımdaki gibi “karışık malzemeyle serbest” resimler yapmıyordum artık. Bitmek bilmeyen önemli gün ve haftaları anlatan sıkıcı resimler yapıyordum diğer öğrenciler gibi. Aslında bunun anlaşılır yanları da var. Zavallı ilkokul öğretmenimiz tek başına bize sosyal bilgiler, matematik, Türkçe öğretmekle cebelleşirken bir de kalkıp müzik, resim, spor konularında yaratıcı olacak değildi ya! Öğretmene mi yazık, öğrencilere mi bilmiyorum… Okullarda bu durumun ne kadar değiştiğini de bilmiyorum ama kitapçı raflarını şöyle bir karıştırınca resim konusunda birçok yardımcı kitabın bulunabildiğini gördüm.

Önümdeki kitap “Çocuklar İçin Çizim Teknikleri” adını taşıyor. Arka kapak yazısından, kitabı hazırlayan Rosa María Curto’nun uzun yıllar çocuklarla çalışmış bir sanatçı olduğunu öğreniyoruz. Kitabın içeriği de bu bilgiyi doğruluyor: Önerilen çalışmalar çocukların ilgisini çekecek nitelikte. Daire ve helezonlarla tırtıllar, salyangozlar çizmekten süpürgesi üstünde cadıya ya da kıllı, pasaklı trollere kadar birçok eğlenceli çalışma yer almış kitapta.

Kitabın başında en basit çizgilerle karşılaşıyoruz. Birkaç sayfa sonra daire, kare, üçgen gibi temel geometrik biçimleri kullanarak nesneleri nasıl çizebileceğimizi öğreniyoruz. İlerleyen sayfalarda, çizimlerin yapısı giderek gelişiyor ve çok daha karmaşık biçimlere ulaşıyoruz. Bedenimizin farklı parçalarını ve ifadeleri çizmeyi öğreniyoruz. Hatta çeşitli tipler yaratmaya bile başlıyoruz. Kitabın son sayfalarındaysa ana renkler, ara renkler, sıcak ve soğuk renkler gibi konular yer buluyor.

Bence kitabın en önemli özelliği “Resim yapmak için şöyle kutsal bir yeteneğe, böyle keskin bir göze ihtiyaç vardır, herkes öyle kolay kolay resim yapamaz, bu bir sanattır ve adını “RESİM” diye büyük harflerle yazmak gerekir,” gibi saçma sapan, zorlayıcı, insanı resimden de sanattan da soğutan türden bir yaklaşımının olmaması. Kitap, basitçe, çizgiyle başlıyor ve giderek gelişen yaklaşımlarla herkesin, her çocuğun kolayca uygulayabileceği teknikler öneriyor.

Kitabı bir ders kitabı gibi algılamamak gerekiyor. Çocuğunuzdan kitabın başına geçip önerilen çalışmaları birer birer uygulamasını, resim becerisini bileyip sanatçı olmasını falan beklemeyin (beklemezsiniz de, öyle çıktı klavyemden işte…). Bu kitabı bir başvuru kaynağı olarak kullanabilir çocuğunuz. Önemli gün ve haftalar gibi sıkıcı bir konuda da olsa resim yaparken çözümleyemediği biçimleri bu kitabı kullanarak kolayca aşabilir. Önemli olan, çocuğun kendisini sınanıyormuş ya da bir görevi yerine getiriyormuş gibi hissetmesindense, becerilerini ortaya koyabildiğini ve kendini ifade edebildiğini görmesi.

Üstelik bu kitap sizin de işinize yarayabilir. Çocuğunuzla okuduğunuz öyküleri birbirinize anlatabilir, anlatırken de bu kitaptaki teknikleri kullanarak öykünün sizin anlattığınız biçimi için resimler çizebilirsiniz. Daha da iyisi, kendi öykülerinizi uydurup resimleyebilirsiniz. Sonucun nitelikleri ne olursa olsun, çocuğunuzla birlikte çok eğleneceğinize eminim.

Bir kez daha anmam gerekiyor: Artık adını anımsamadığım bir kitapta “Resim yapmak dünyaya daha yakından bakmamızı sağlar,” diye okumuştum. Bu görüşe katılıyorum. Resim çalışmalarının (aslında sanat çalışmaları demek istiyorum) etrafımızı, nesneleri, canlıları algılamamızı, hatta anlama ve anlamlandırmamızı kolaylaştırdığını düşünüyorum; ifade gücüne katkısınınsa paha biçilmez olduğuna inanıyorum.

Hamiş: Bu kitabın metinlerini birisinin çevirmiş olması gerekir. Gelin görün ki kitabın künyesinde bir çevirmen adı bulamadım. İnternetteki bir kitap satış sitesindeyse çeviren Fatih Erdoğan olarak görülüyor.

Çocuklar İçin Çizim Teknikleri
Özgün adı: Aprende A Dibujar
Yazan ve Resimleyen: Rosa María Curto
Yaş grubu: 5+
Mavibulut Yayınları, 2010, 96 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-975-310-082-3