Çocuklar İçin Çizim Teknikleri

by YILDIRAY on 15/06/2010

Elime ilk defa kalem, kağıt nasıl geçti bilmiyorum. Ablalarımdan biri vermiştir herhalde. İyi de etmiş, kim yaptıysa. Oturup düşündüğümde zihnimde canlanan en eski anılarımın arasında yere yüzükoyun uzanmış, önündeki resim defterine mum boyalarla ev, ağaç ve bir de (nereden çıktıysa) helikopter çizen halim olur mutlaka.

Okul yıllarında da resim vardı yaşamımda. Fakat o ilk yıllarımdaki gibi “karışık malzemeyle serbest” resimler yapmıyordum artık. Bitmek bilmeyen önemli gün ve haftaları anlatan sıkıcı resimler yapıyordum diğer öğrenciler gibi. Aslında bunun anlaşılır yanları da var. Zavallı ilkokul öğretmenimiz tek başına bize sosyal bilgiler, matematik, Türkçe öğretmekle cebelleşirken bir de kalkıp müzik, resim, spor konularında yaratıcı olacak değildi ya! Öğretmene mi yazık, öğrencilere mi bilmiyorum… Okullarda bu durumun ne kadar değiştiğini de bilmiyorum ama kitapçı raflarını şöyle bir karıştırınca resim konusunda birçok yardımcı kitabın bulunabildiğini gördüm.

Önümdeki kitap “Çocuklar İçin Çizim Teknikleri” adını taşıyor. Arka kapak yazısından, kitabı hazırlayan Rosa María Curto’nun uzun yıllar çocuklarla çalışmış bir sanatçı olduğunu öğreniyoruz. Kitabın içeriği de bu bilgiyi doğruluyor: Önerilen çalışmalar çocukların ilgisini çekecek nitelikte. Daire ve helezonlarla tırtıllar, salyangozlar çizmekten süpürgesi üstünde cadıya ya da kıllı, pasaklı trollere kadar birçok eğlenceli çalışma yer almış kitapta.

Kitabın başında en basit çizgilerle karşılaşıyoruz. Birkaç sayfa sonra daire, kare, üçgen gibi temel geometrik biçimleri kullanarak nesneleri nasıl çizebileceğimizi öğreniyoruz. İlerleyen sayfalarda, çizimlerin yapısı giderek gelişiyor ve çok daha karmaşık biçimlere ulaşıyoruz. Bedenimizin farklı parçalarını ve ifadeleri çizmeyi öğreniyoruz. Hatta çeşitli tipler yaratmaya bile başlıyoruz. Kitabın son sayfalarındaysa ana renkler, ara renkler, sıcak ve soğuk renkler gibi konular yer buluyor.

Bence kitabın en önemli özelliği “Resim yapmak için şöyle kutsal bir yeteneğe, böyle keskin bir göze ihtiyaç vardır, herkes öyle kolay kolay resim yapamaz, bu bir sanattır ve adını “RESİM” diye büyük harflerle yazmak gerekir,” gibi saçma sapan, zorlayıcı, insanı resimden de sanattan da soğutan türden bir yaklaşımının olmaması. Kitap, basitçe, çizgiyle başlıyor ve giderek gelişen yaklaşımlarla herkesin, her çocuğun kolayca uygulayabileceği teknikler öneriyor.

Kitabı bir ders kitabı gibi algılamamak gerekiyor. Çocuğunuzdan kitabın başına geçip önerilen çalışmaları birer birer uygulamasını, resim becerisini bileyip sanatçı olmasını falan beklemeyin (beklemezsiniz de, öyle çıktı klavyemden işte…). Bu kitabı bir başvuru kaynağı olarak kullanabilir çocuğunuz. Önemli gün ve haftalar gibi sıkıcı bir konuda da olsa resim yaparken çözümleyemediği biçimleri bu kitabı kullanarak kolayca aşabilir. Önemli olan, çocuğun kendisini sınanıyormuş ya da bir görevi yerine getiriyormuş gibi hissetmesindense, becerilerini ortaya koyabildiğini ve kendini ifade edebildiğini görmesi.

Üstelik bu kitap sizin de işinize yarayabilir. Çocuğunuzla okuduğunuz öyküleri birbirinize anlatabilir, anlatırken de bu kitaptaki teknikleri kullanarak öykünün sizin anlattığınız biçimi için resimler çizebilirsiniz. Daha da iyisi, kendi öykülerinizi uydurup resimleyebilirsiniz. Sonucun nitelikleri ne olursa olsun, çocuğunuzla birlikte çok eğleneceğinize eminim.

Bir kez daha anmam gerekiyor: Artık adını anımsamadığım bir kitapta “Resim yapmak dünyaya daha yakından bakmamızı sağlar,” diye okumuştum. Bu görüşe katılıyorum. Resim çalışmalarının (aslında sanat çalışmaları demek istiyorum) etrafımızı, nesneleri, canlıları algılamamızı, hatta anlama ve anlamlandırmamızı kolaylaştırdığını düşünüyorum; ifade gücüne katkısınınsa paha biçilmez olduğuna inanıyorum.

Hamiş: Bu kitabın metinlerini birisinin çevirmiş olması gerekir. Gelin görün ki kitabın künyesinde bir çevirmen adı bulamadım. İnternetteki bir kitap satış sitesindeyse çeviren Fatih Erdoğan olarak görülüyor.

Çocuklar İçin Çizim Teknikleri
Özgün adı: Aprende A Dibujar
Yazan ve Resimleyen: Rosa María Curto
Yaş grubu: 5+
Mavibulut Yayınları, 2010, 96 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-975-310-082-3
Share

{ 9 comments… read them below or add one }

Kagittan Gemiler June 15, 2010 at 09:07

Bu kitabı bir Ankara ziyaretimde Dost Kitabevinden almıştım. Ben çok beğenmiştim, kızım da görünce çok sevindi. Hergün yanında taşıyor.
Selamlar

Reply

Neşe June 15, 2010 at 09:34

Müzikte de “kulağı var,kulağı yok” şeklindedir değerlendirme.
Sesi duyabilen herkesin müzik yapabilme kapasitesi vardır oysa.Sen benden daha ilgili,heyecanlısındır; benden daha çok zaman ve emek veriyorsundur;kimbilir belki atalarından da bir gen aktarımın olmuştur,dolayısıyla daha şanslısındır, hepsi bu kadar.
Güzel,çok güzel,isabetli bir seçim olmuş bu kitap.
Hakikaten sanatın herhangi bir dalıyla akademik düzeyde ilgilenenlerin dahi düştüğü bir yanılgıdır bu “yetenek” konusu.
Bulmuşsunuz,okumuşsunuz,kritiğini yapmışsınız,önümüze koymuşsunuz.Teşekkür ederiz “”Bir Dolap Kitap”
Kolay gelsin…

Reply

cocuklacocuk June 23, 2010 at 23:41

bu kitap bizde de var ama aldıktan sonra biraz değişti düşüncelerimiz. Bir ressam dostumuzla konuşmyaı bekliyorduk sitemizde paylaşmak için, konu şu ki, kitap bizim için gerçekten çok faydalı da, şu anda yaratıcılıkları maksimum düzeyde olan miniklerimizi sınırlıyor mu acaba diye tereddütümüz.

Reply

Yıldıray June 24, 2010 at 14:15

Yorumlar için teşekkürler.
Neşe, müzik alanında böyle bir kaynak kitap var mı, biliyor musun? Önerirsen çok seviniriz.
Çocuklaçocuk, bana göre yalnızca bu kitap değil diğer tüm kitaplar, dünyadaki en yaratıcı sanatçıların kendileri ve eserleri “ders” gibi algılanırsa, evet, bazı bilgiler çıkartabiliriz, bazı görüşler geliştirebiliriz ama yaratıcılığımız körelir. O nedenle ben bu kitabın bir başvuru kitabı olduğunu söylüyorum. Çocuklar bir biçimi çözümlemekte zorlandıkları zaman bu kitaptan yardım alabilirler ve benzer bir çözümlemeye ihtiyaç duydukları her yere edindikleri bilgi ve deneyimi uyalayabilirler. Elbette ebeveynin, öğretmenin, abi-ablanın da bu yönlendirmeyi doğru vermesi gerekir. Yaklaşımımız bu olursa bence sınırlanmış değil ferahlamış oluruz. Sanırım bu noktada Kağittan Gemiler söz alsa ve kızıyla birlikte yaşadıkları deneyimi geniş biçimde aktarsa benimkinden daha yararlı ve doğrudan bir görüş elde ederiz. Ne dersin Kağittan Gemiler?
Çocuklaçocuk, belki sen de bize ressam arkadaşının görüşlerini aktarırsın?

Reply

pinooo January 11, 2011 at 10:23

Merhabalar,
Linkini verdiğim yazıyı 4,5 yıl önce yazmıştım. http://pinomino.blogspot.com/2006/05/renkli-fasulyeler.html
Deniz ve Arda’ya bu yazımdan sonraki 4 yıl içinde çok çok az sayıda boyama kitabı aldım. Tabi ki bu tanıtılan kitap boyama kitaplarının mantığından farklı ama çizdiği sınırlar açısından benzer tarzda. Hatta şu an işyerimde olmasına rağmen hala kararsızım ufaklıklara götürüp götürmeme konusunda. Eminim ki götürdüğümde çok sevecekler kitabı. Ama korkum çizgileri ezberleyip hep aynı çiçeği kediyi kuşu çizmeleri:D Herkese kocaman sevgilerimle:D

Reply

Nisanur Üzenç January 11, 2011 at 15:11

Bu kitabı Bilim Çocuk dergisinin arkasında görmüştüm. gerçekten çok güzel bir kitap.
MERYEM PAMUK’UN ÖĞRENCİSİ…!

Reply

BAŞAK KÜÇÜK January 12, 2011 at 12:17

Yazarın Tübitak serisindeki Nuria Roca ile ortak kitapları da harikaydı, bu da çok güzele benziyor.

Reply

Neslihan April 26, 2011 at 18:30

Çocuklara kolay çizimlerle resmi sevdiren Trt çocukta bak çiz serisinin kahramanı Einstein Kristiansen’in kitaplarını da çok merak ediyorum.

Draw with Oistein Kristiansen Book 1: Cows!
Nette gezinirken bulduğum kitap ismi ama türkçeye çevrisi var mı bilmiyorum. Olmasa da sizin bu konuda birşeyler yapabilme ihtimaliniz var gibi geldiğinden önermek istedim. :)

Çalışmalarınızın başarıyla devam etmesi dileğiyle. :)

Reply

Yıldıray G. February 27, 2012 at 20:37

Bu kitabı çok beğendim… Çocuklarla beraber bir kaç örnek çizdik. Öneri için teşekkürler…

Reply

Leave a Comment

Yorumları takip et. Yorum bırakmadan da kayıt yapabilirsiniz. Kaydol!

Previous post:

Next post: