Rengarenk fil Elmer’la yeğenim Deniz’in bebeklik yıllarında tanışmıştım. Deniz’in o yıllardaki en sevdiği kitaplardan biri olan Elmer’ı Almanya’dayken almışlardı. Elmer’ın bebekler için hazırlanmış, kalın karton sayfalı türlerinden biriydi bu. Almanca bilmememe rağmen Elmer’ı defalarca evirip çevirmiştim. O rengarenk fili sırf görmek bile beni mutlu ediyordu.

Yakın zamanda öğrendim ki Elmer’ın pek çok macerası dilimize çevrilmiş. “Yaşasın!” demeye kalmadan Yıldıray bir gün eve “Elmer” ile çıkageldi. Elmer, rengarenk bir fil…

Bir zamanlar bir fil sürüsü varmış. Bu sürüde her türden fil varmış ve hepsi aynı renkteymiş. Sadece Elmer diğerlerinden farklıymış. Elmer gri değil, rengarenkmiş. Üzerinde her renkten biraz varmış. Elmer diğer filleri mutlu eder, onlara şakalar yapıp onları hep güldürmeyi başarırmış. Bir gece Elmer düşüncelere dalmış. Artık farklı olmak istemiyormuş. Diğerlerinin sırf o rengarenk diye ona güldüklerini düşünmüş ve sabah erkenden, filler henüz uykudayken sessizce uzaklaşmış. Ormanda karşılaştığı hayvanlar gülümseyerek onu selamlamışlar. Elmer en sonunda bir ağacın yanına gelmiş. Bu, fil rengi meyveleri olan bir ağaçmış. Elmer ağacı bir güzel silkelemiş ve yere döktüğü meyvelerin içinde yuvarlanmaya başlamış. Sonunda her tarafı meyveye bulanmış ve tıpkı normal bir fil gibi gri olmuş.

Dönüş yolunda, ormandaki hayvanlar onu tanımamış ve gülümsememişler. Elmer diğer fillerin yanına vardığında kimse onu fark etmemiş. Az sonra Elmer bir gariplik sezmiş. Etrafına bakınmış; her şey aynıymış. Fillere bakmış; hepsi somurtuyormuş. Elmer’ın, fillerin bu halini görünce gülesi gelmiş. Sonunda dayanamayıp avazı çıktığı kadar, BOOO, diye bağırmış. Az önce, olduğu yerde çakılı duran fillerin hepsi havalara sıçrayıp taklalar atmış. Sonra da gülmekten katılan Elmer’ı fark etmiş ve onlar da gülmeye başlamış. O arada yağmur başlamış. Elmer’ın üzerindeki boya akmış ve Elmer eski rengine kavuşmuş. Yaşlı bir fil “Ah Elmer, bize çok şakalar yaptın ama hiç bu kadar güldüğümüz olmamıştı! Rengini belli etmen pek de uzun sürmedi,” demiş. Başka bir fil her yıl bu günü kutlamayı önermiş. Böylece o gün “Elmer Günü” kabul edilmiş. Ve her yıl Elmer griye boyanırken, diğer filler de rengarenk boyanıp geçit yapmış.

Farklılık üzerine ne sevimli bir kitap…

“Elmer”ın yaratıcısı İngiliz yazar David McKee… Elmer ilk kez 1989 yılında ortaya çıkmış. Maceraları, yirmi yılı aşkın sürede, 20’den fazla kitapla okura sunulmuş. Kırk dilde, yaklaşık beş milyon baskı yapmış. Elmer’ın bu kadar sevilmesinin nedeni ne? Bence işin sırrı Elmer’ın karakterinde yatıyor. Elmer sakin ruhlu, neşeli, şakacı, iyimser ve epey de popüler bir fil. Etrafında neşe olmazsa mutlu olamıyor. Mutluluk bulaşıcı bir şeydir. Elmer bu hissi hem çevresinde fillere ve diğer hayvanlara, hem de biz okura bulaştırmayı başarıyor.

Baby-books-guide.com’un editörü, iki yaşındaki oğluyla birlikte bu kitabı okumaktan çok hoşlandıklarını söylemiş ve bu kitabın, okul öncesi çocuklarının hoşlandığı tüm unsurları barındırdığını belirtmiş:

  • Bir sürü fil
  • Bir sürü orman hayvanı
  • Renklere odaklanma
  • Macera ve drama
  • Basit bir olay zinciri
  • Büyük bir BOO!
  • Mesaj

“Elmer”ın verdiği en büyük mesaj “farklılık”. Farklı olmanın aslında kişiyi ne kadar zenginleştirdiğini söylüyor “Elmer.” Olduğun gibi kabul görme ve olduğun kişiden memnunluk duyma mesajı var. Diğer filler Elmer’a renkli ve farklı olduğu için değil, eğlenceli biri olduğu için gülüyor. Filler Elmer’a gülmüyorlar; filler Elmer’la birlikte gülüyorlar. Vurgulanması gereken bir nokta… Farklı olmanın üzülecek bir durum değil, kutlanması gereken bir özellik olduğuysa, neşeli geçit töreninden daha güzel gösterilemezdi bence.

Kitaptaki resimler de David McKee’ye ait. “Elmer” serisinin bu kadar sevilmesinin bir nedeni de resimleri. Çünkü çocukların ilgisini çekecek canlılıkta renklerle bezeli. Elmer doğası gereği göz alıcı. Ama kitaptaki sahnelerin fonlarının genelde sade bırakılması, ön plandaki figürleri daha da öne çıkarmış. Karmaşa yaratılmadan, doğrudan figürlerle iletişime geçebiliyoruz. Sadelik dediysem, McKee ortalığı bomboş da bırakmamış. Tüm sahneler birbirinden güzel bitki detaylarıyla süslenmiş.

Elmer Türkçe’de Kır Çiçeği Yayınları tarafından basılmış. yayınevi Elmer’ın başka maceralarını da yayımlamış: “Elmer ve Kelebek”,  “Elmer ve Hipopotamlar”,  “Elmer ve Gökkuşağı”, “Elmer ve Pembegül”. Umarım en kısa zamanda serinin geri kalanı da yayımlanır. Yayımlanır da bizde de bir Elmerseverler kitlesi oluşur. İngiltere’de durum Tostoraman’ınkiyle aynı. Çılgın bir Elmer sektörü almış başını gitmiş. Elmer oyuncakları, Elver aktivite kitapları, Elmer çantaları, Elmer osu, Elmer busu…

Biz şimdilik internetteki bazı Elmer sitelerinde bulduklarımızla idare edeceğiz. Örneğin bu Elmer’lı boyama sayfasıyla...

Hamiş 1: David McKee’nin Elmer’la yaptığı sohbet için tıklayın.

Hamiş 2: Radyoda Elmer hakkında konuştuk. Dinlemek için tıklayın.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

 

Elmer
Özgün Adı: Elmer
Yazan ve Resimleyen: David McKee
Çeviren: Aslı Motchane
Yaş grubu: 2+
Kır Çiçeği Yayınları, 2007,  30 sayfa
ISBN: 978-9944-701-00-6