Küçüklüğümden beridir anlamsız zamanlarda buzdolabını açıp içine şöyle bir göz atmak ve elime geçen herhangi bir şeyi mideye indirmek gibi denetimsiz bir davranışım vardır. Hatta gecenin bir yarısı uyanıp buzdolabına koştuğum bile olur. Yıllardır bu davranışımı açıklamakta zorlanıyordum ama artık nedenini biliyorum: “Oburcuk” adlı ev canavarı.

Küçük abimin büyük oğlu fazlasıyla hareketli bir çocuktu. Sürekli bir şeyleri kurcalamak, eline geçen her şeyin içine bakmak, nesnelerin yerini değiştirmek… isterdi. Günlerden bir gün kafayı televizyonun kumandasına taktı. Babası, engel olamayınca, çareyi kumandayı avizeye gizlemekte buldu. Evet, evet, kumandayı aldı ve şu prizma biçiminde kesilmiş iri cam boncukların asılı olduğu avizenin bir yerlerine tıkıştırdı. Böylece kumanda sıcak ampulle uzun süre haşır neşir oldu. Biz inceden gelen yanık plastik kokusunu aldığımızda kumandanın bir ucu çoktan erimişti bile. Bugün bu olanların nedeninin saçma ve akıl dışı davranışlara neden olan “Sersemyum” adlı ev canavarı olduğunu biliyorum. Yalnız Sersemyum yeğenime mi yoksa babasına mı musallat olmuş, onu henüz anlayamadım.

İşiniz dışında herhangi bir şeye zaman ayırabiliyor musunuz? Mesela kendinizle ilgilenmeye, çocuğunuzla daha çok zaman geçirmeye, bisiklete binmeye zaman ayırabiliyor musunuz? Hatırlarsanız, Rana Raschid’in “Vınnn!” adlı kitabını incelemiştik ve hepimizin biraz içi burulmuştu. Fakat o zamanlar bu “fazlasıyla meşgul olma” meselesinin müsebbibini tanımıyorduk. Artık içiniz rahatlayabilir; çünkü uzmanlar bu duruma “Kafamayo Kaşıyamo” adlı ev canavarının neden olduğunu belirlediler. Çözümse gayet basit: Bırakın çocuğunuz sizi parka götürsün, birlikte güzel bir hikaye okuyun ve dengeli beslenin.

Tüm bunları Stanislav Marijanovic’in “Ev Canavarları Aile Rehberi” adlı iki ciltlik çalışmasından öğrendim. Bu, yakın bir zamanda keşfedilen ev canavarları hakkında yapılmış şimdilik tek çalışma. Çalışmanın açığa çıkardığı canavarların bazıları şunlar: Ailecek bize de musallat olan aksırık ve nezleli burun canavarı “Sümkürüfüs”, ayna canavarı “Narsiso Öztapar”, sahip olma canavarı “Hepsibenimyum”, huysuzluk canavarı “Hırçınella”, sakarlık canavarı “Sakarin”, karanlık canavarı “Zifiray Loş”, televizyon izleme canavarı “Katot Işını”, ispiyonlama canavarı “İspiyonsel”, elektronik oyun canavarı “Çip Ekranoğlu”…

Bu iki ciltlik faydalı eseri herkese tavsiye ediyorum. Böylece aile ortamınızda ortaya çıkan kimi hoşa gitmeyen durumların gerçek nedenini kolaylıkla belirleyebilir, hızla önlem alarak meseleyi ortadan kaldırabilirsiniz. Rehber, kimi cüceler kadar yetişkinlerin de nahoş davranış ve alışkanlıklarını gözden geçirmesini sağlayabilir.

“Ev Canavarları Aile Rehberi” önümüze yepyeni bir etkinlik alanı da açıyor. Eğer Kafamayo Kaşıyamo sizi ele geçirmemişse çocuğunuzla birlikte macera dolu bir araştırmaya başlayabilir, kendi evinizdeki canavarları belirleyebilir ve bunları doğal ortamlarında gözlemleyebilirsiniz. Belki yepyeni türler keşfedersiniz, kim bilir. Bakın ben bir tane keşfettim bile: Banu’nun, öğle yemeğinde bir paket makarnayı koca bir kâse cacıkla gövdeye indirirken akşam yemeğinde yiyebileceğimiz yemekler hakkında konuşmasına neden olan; bünyenin daha yerken acıkmasına ve baktığı her şeyi pişmiş ya da tabakta servise hazır görmesini sağlayan, çoklukla “Oburcuk” adlı ev canavarıyla karıştırılan ama onun bile acıkmasının başlıca nedeni olan “Sindirella” adlı ev canavarı.

İki ciltlik bu dev eseri Türkçeye Bahar Siber kazandırmış. Kendisiyle son olarak yedi temel üç yaş sorununa değinen “Lili ve Yedi Çocuğu” adlı dizinin editörü olarak karşılaşmıştık. İki dizi arasındaki paralellik gözümüzden kaçmadı. Ev Canavarları Aile Rehberi’ni kullanarak Lili’nin çocuklarına musallat olan canavarları belirlemeye çalışmak da hoş bir etkinlik olabilir.

Rehberde yer alan çizimler, Stanislav Marijanovic ve uzmanları tarafından canavarları doğal ortamlarında gözlemleyerek hazırlanmış. Böylece ailenize musallat olan canavarın hangisi olduğunu belirlemek kolaylaşmış. Siz de çocuğunuzla birlikte belirlediğiniz canavarların resimlerini yapmayı ihmal etmeyin. Böylece araştırmalara büyük katkıda bulunmuş olursunuz.

Kendimi biraz huysuz hissediyorum. Birazcık aksi davrandığımı da itiraf etmeliyim. Kambur oturuyorum ve gözlerim kapanmasın diye ne yapacağımı şaşırdım. Ev Canavarları Aile Rehberi’ne göre bu duruma “Mışıltı” adlı yorgunluk canavarı neden oluyor. Rehberin önerdiği mücadele yöntemiyse uyumak, uyumak, uyu…

Ev Canavarları Aile Rehberi 1
Özgün Adı: A Family Guide to House Monsters 1
Yazan ve Resimleyen: Stanislav Marijanovic
Çeviren: Bahar Siber
Yaş grubu:4 +
İletişim Yayınları, 2008, 28 sayfa, sert kapak
ISBN: 978-975-05-0580-5

Ev Canavarları Aile Rehberi 2
Özgün Adı: A Family Guide to House Monsters 2
Yazan ve Resimleyen: Stanislav Marijanovic
Çeviren: Bahar Siber
Yaş grubu:4 +
İletişim Yayınları, 2008, 28 sayfa, sert kapak
ISBN: 978-975-05-0581-2