“Bu gezegende yaşayan her erkek, her kadın ve her çocuk, “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” denilen 30 özel maddeyle korunur. Nerede yaşarsak yaşayalım, kim olursak olalım, bunlar bizim haklarımızdır ve kimsenin bunları bizden almaya hakkı yoktur.”

“Herkes Özgür Doğar”ın arka kapağında işte bunlar yazıyor.

Üstüne fazla bir şey söylemeye gerek yok. “Herkes Özgür Doğar”, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin imzalanışının 60. yılını kutlamak için hazırlanmış bir kitap. Uluslararası Af Örgütü’nün işbirliğiyle yayımlanmış ve satışından elde edilecek tüm gelir yine bu kuruma bağışlanacak. Kitap bugüne dek 30 dile çevrilmiş ve 200,000’den fazla satmış.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, çocukların anlayabileceği biçimde sadeleştirilmiş. Her maddeyi başka bir illüstratör resimlemiş. Kitabı resimleyenlerin arasında Axel Scheffler ve Chris Riddell gibi tanıdık çizerler de var.  Böylece bu ciddi kitap son derece renkli bir hale gelmiş. Birbirinden farklı üsluplarda resimler görmenin çocuklar için faydalı olacağını düşünüyorum. Karma resim sergisi gezmek gibi. Aralarında gerçekçi resimler de var, stilize resimler de. Kolaj var, karikatür var, karakalem var. Sergiyi gezip kendi beğeninize uygun resimleri seçebilir ya da daha önce hiç bilmediğiniz tarzlarda çalışmalar görebilirsiniz. Ufuk açıcı…

Gelelim içeriğe… İnsanın özgürce ve güven içinde yaşaması, her türden otoriteye karşı birey olarak varlık gösterebilmesi için gereken haklar en yalın biçimde tanımlanmış. İnsanın insanlıktan bir kez daha çıktığı 2. Dünya Savaşı’nın ardından, bu maddeler Birleşmiş Milletler’de oluşturulmuş ve “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” adı verilerek imzalanmış. Ama aradan geçen yıllarda ne değişti? İnsanoğlu, dünyanın daha güzel bir yer olması için çabaladı mı? Hâlâ savaşlar, kıyımlar, cinayetler var. Hâlâ bencilce tüketiyoruz, saldırıyoruz, eziyoruz. Haksızlıklar, tecavüzler, şiddet, önyargı ve hoşgörüsüzlük var. Olumsuz bir tablo çizmek istemiyorum ama var bunlar. Güzel şeyler yok mu? O da var. Daha iyiye gidebilmek için uğraşanlar da var. Geleceği ve gelecek nesilleri düşünenler var. Bu kitabı da sanırım öyle birileri hazırlamayı akıl etti. Yetişkinlerin yapamadığını belki çocukların yapabileceğine olan umutları yüzünden çıktı ortaya “Herkes Özgür Doğar”… Bazı değerleri çocukken öğrenmektir belki geleceği kurtaracak olan.

Bence “Herkes Özgür Doğar” her çocuğun kütüphanesinde olması gereken bir kitap.

Kitaptaki resimlerin bir kısmına buradan ve buradan bakabilirsiniz.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin tam metni için tıklayın.

“Herkes Özgür Doğar” hakkındaki radyo yayınımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

  
Herkes Özgür Doğar
Özgün Adı: We are All Born Free
Yazan:Kolektif
Resimleyen: John Burningham, Niki Daly, Korky Paul, Jane Ray, Marie-Louise Fitzpatrick, Jan Spivey, Ole Könnecke, Piet Grobler, Fernando Vilela, Polly Dunbar, Bob Graham, Alan Lee, Hong Sung Dam, Frané Lessac, Sybille Hein, Marie-Louise Gay, Jessica Souhami, Debi Gliori, Satoshi Kitamura, Gusti, Catherine and Laurence Anholt, Jackie Morris, Brita Granström, Gilles Rapaport, Nicholas Allan, Axel Scheffler, Chris Riddell, Marcia Williams
Yaş grubu: 8+
Mandolin Yayınları, 2008,  60 sayfa, ciltli
ISBN: 978-975-10-2725-2