Uykuyla aram iyidir. Hatta epey iyidir. Kafamı yastığa koyar ve az sonra horlamaya başlarım. Sabah oldu muydu da yataktan sürünerek kalkarım. İkisi arasında geçen süredeyse bin türlü fantastik rüya görürüm. Peki ya Yıldıray? Zavallı Yıldıray benim tam tersimdir. Uyudu mu sıkı uyur; ama uykusu bir kaçtı mıydı, denemediği şey kalmaz. Bay Ayı ve Bayan Ayı’ya ciddi biçimde benzediğimizi söylesem yanlış olmaz…

Peki ya bir koyun uykusuzluk çekiyorsa? Hani şu uykumuz kaçınca çitten atlattığımız, akça pakça tüylü, yumak koyunlar var ya, işte onlar? Uykusu kaçan bir koyun uyumak için neleri dener? Biz uyumak için koyunları düşünürken, koyunlar ne düşünür acaba?

Öykümüz Kurbağapoposu Çayırı’nda başlar. Başkahramanımız, mavi-beyaz çizgili takkesiyle, diğer koyunlar arasından hemen ayırt ettiğimiz Russell’dır. Gün biter, gece başlar. Koyunlar yatmaya hazırlanırlar. Russell’ınsa bir dirhem uykusu gelmemiştir. Diğer koyunlar mışıl mışıl uykuya dalarlar; Russell ise ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir türlü uyuyamaz. Denemediği şey kalmaz. Sırt üstü, yüzükoyun, tepetaklak yatar; olmaz. Şapkasını gözlerine indirir; olmaz. Postunu çıkarıp serinlemeye çalışır; olmaz. Yer değiştirirse uyuyabileceğini umar. Paslı kamyonetin kasası çok sıkışık gelir (çünkü içi ıvır zıvırla doludur). Ağaç kovuğu çok ürkütücü gelir (çünkü içi yarasalarla doludur). Ağaç dalına çıkar; ama orası da çok kalabalıktır (çünkü kuşlarla doludur). Russell sonunda şunu sorar: “PEKİ KOYUNLAR NE YAPARDI?”

Böylece bir şeyleri sayma fikri aklına gelir. Ayaklarını sayar. Yıldızları sayar. Yıldızları bir daha sayar. Sonunda daha da güzel bir fikir gelir aklına: Koyun saymak. Diğer koyunları sayar. En sonunda kendisini de sayan Russell, derin bir uykuya dalar. Sabah diğer koyunlar uyandığında Russell hâlâ mışıl mışıl uyumaktadır.

Koyun Russell, amazon.com’da 4-8, Harper Collins’te 3-7 yaş arasına uygun görülmüş. Bence Russell’ın öyküsü, 3 yaşındaki, hatta 2 yaşındaki ufaklıklara rahatlıkla okunabilir. Öykünün çok yalın bir anlatımı var; bu da işi kolaylaştırıyor. “Koyun Russell” metinden çok görselin öne çıktığı bir kitap. Yazıda söylenmeyenler, resimlerle tamamlanmış.

Öykünün gece geçmesi nedeniyle mavi renkler ön planda. Ayrıntılar öyküye renk katıyor. Russell’a hemen her sahnede eşlik eden yeşil kurbağa, bence kitabın gizli kahramanı… Diğer koyunlara gelince… Her birinin karakteristik özellikleri var. Bunları tekrar tekrar görmek, karakterlerle okur arasında bir yakınlık kurulmasını sağlıyor. Büyükannenin takkesi ve takma dişleri, pijamalı uyurgezer koyun, dapdaracık ağaç gövdesinin arkasına saklanan haylaz koyun gibi… Resimlerde mizah duygusunun da çok kuvvetli olduğunu eklemeliyim. Örneğin, büyükannenin örgüsü için gereken ipi hemen yanındaki koyunun postunu sökerek elde etmesi ve postu kaptıran koyunun donunu görmek hemen gülüvermenizi sağlıyor.

“Koyun Russell”ı Rob Scotton yazmış ve resimlemiş. Scotton, İngiltere’nin en başarılı illüstratörlerinden biri kabul ediliyor. Sanatçının Mandolin Yayınları’ndan çıkmış bir başka Russell macerası var: “Koyun Russel ve Kayıp Hazine.” Bu kitabı da üç vakte kadar tanıtacağım. Rob Scotton’ın web sitesinde Russell’la ve Scotton’ın diğer kitaplarıyla ilgili daha fazla bilgi ve resme ulaşabilirsiniz. Scotton’ın blogu için de burayı tıklayın.

Keyifli bir uyku öncesi öyküsü olabilecek “Koyun Russell”, içinde pek çok oyun barındıran bir kitap… Ben aşağıdaki gibi bir liste çıkardım:

  • Russell’ın kıpır kıpır hareketlerini ve şapkasının aldığı şekilleri incelemek…
  • Diğer koyunların karakteristik özelliklerini saymak…
  • Sahnelerde ara ara görünen karıncaları bulmak…
  • Russell’ın kurbağa dostunu resimlerde takip etmek…
  • Sayı saymak…
  • Uykudan önce yapılan hazırlıkları saymak…
  • Uyanınca yapılanları saymak
  • Herhangi bir şey yapmamak; sadece resimlere bakıp eğlenmek…

Hamiş: “Bir Dolap Kitap” isimli radyo programımızda Koyun Russell’dan da söz ettik. Dinlemek için tıklayın.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Koyun Russell
Özgün Adı: Russell the Sheep
Yazan ve Resimleyen: Rob Scotton
Çeviren: Senem Onan
Mandolin Yayınları, 2009,  32 sayfa
ISBN: 978-605-382-004-8