Bir arkadaşıma bir e-posta gelmiş. İlgileneceğimi düşünüp hemen bana iletmiş. santralistanbul’da düzenlenen çocuk atölyelerinden birinin haberiydi bu. “Çocuklar Kendi Kitaplarını Hazırlıyorlar” başlığını okuyunca algılarım açıldı. Çocukların bir çocuk kitapları yazarı-çizeri ile tanışıp, onun kitap yazma serüvenini izlemeleri, sonra da kendi kitaplarını yaptıklarını okuyunca sandalyemde şöyle bir doğruldum. Üstüne üstlük atölyeyi Özlem Şekercioğlu Lesport’un gerçekleştirdiğini de öğrenince “Tamam,” dedim. “Çocuk değilim; ama bu atölyeye gitmem lazım!”

Neşem hemen sonra kursağımda kalakaldı. Zira atölye bu hafta sona ermiş. (Postalara geç bakmanın sonu budur!)

Ee, ama ben heyecanlanmıştım bir kere. Hemen santralatölye’yi tıkladım ve yepyeni bahar etkinliklerinden haberdar oldum.

 

1) 4-6 Yaş için “Hayal Edelim, Çizelim, Boyayalım” atölyesi…

Atölyede bol bol boya yapılıyor. Ama asıl amaç sadece boyama yapmak değil, düşünmek, hayal etmek, bunları çizmek ve son olarak da boyamakmış… Atölye çalışmasını santralistanbul Eğitim Birimi Ekibi gerçekleştiriyormuş.

2) 6-9 Yaş için “İstanbul’u Çiziyorum” atölyesi…

Atölyeyi yine Özlem Şekercioğlu Lesport gerçekleştiriyor. Çocuklar İstanbul şiirleri, masalları ve hikayeleri dinleyip, sonra da kendi İstanbul’larını boyuyorlarmış.

Özlem Şekercioğlu Lesport’u “Postacı Çocuk” adlı kitabından tanıyorum. Öykü İstanbul’da geçiyordu. Kitabın en dikkat çekici özelliği alışık olmadığımız resimlendirme / fotoğraflandırılma biçimiydi. Yıldıray bu kitapla ilgili yazmıştı daha önce. Buradan okuyabilirsiniz.

Her iki atölye de yaratıcılığı son derece besleyen etkinliklere benziyor. Çocuğunuz varsa kaçırmayın derim. Bakış açısı genişleyecek, çevresini farklı yorumlamaya başlayacaktır. En azından, keyifli, boya ve renk dolu, öykü ve yaşam dolu bir gün geçireceğine eminim.

Bu arada santralatölye’de daha birçok çocuk atölyesi var. Sadece sanatla değil, bilim ve teknolojiyle ilgili olanlar da var. Seçenek çok. Çocuğunuzun ilgi alanlarına göre seçim size kalmış.

İstanbul’u Çiziyorum

27 Mart Cumartesi 13.00-15.00
18 Nisan Pazar 10.30-12.30
23 Mayıs Pazar 13.30-15.30