Günışığı Kitaplığı’ndan yepyeni bir kitap çıktı. “Kaplumbağa ile Havva” adını taşıyan kitabı Behiç Ak yazıp resimlemiş.

Behiç Ak, birçok konuda hayran olduğum bir isim… Çizer olarak Behiç Ak’ı zaten tanımayan yoktur. Mimarlık eğitimi alan sanatçı, Türkiye’nin önde gelen karikatüristlerinden biri. Oyun yazarı. Bir de birbirinden renkli, sıcacık çocuk kitaplarının yazarı, çizeri… İşte Behiç Ak’ın en çok hayranlık duyduğum yanı. Ülkemizde bu konuda daha üretken bir sanatçı var mı? Aklıma gelmeyen isimler varsa beni affetsinler. Ama gün olmuyor ki, Behiç Bey yeni bir kitap çıkarmasın. Artık birkaç ayda bir bekler oldum.
Behiç Ak, son dönemde Günışığı Kitaplığı’ndan ardı ardına kitaplar yayımladı: “Güneşi Bile Tamir Eden Adam,” “Alaaddin’in Geveze Su Boruları,” “Kedilerin Kaybolma Mevsimi”, “Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı” ve “Vapurları Seven Çocuk”… Kitaplarında insan ilişkileri, toplu yaşam, toplumsal değerler, tüketim, değişim ve çevre gibi konuları ele aldı.

Behiç Ak, geçen hafta piyasaya çıkan son kitabı “Havva ile Kaplumbağa”da bu kez doğal yaşam konusunu temel almış. Öyküde insan ilişkileri, bağlılık ve sahiplenme gibi kavramlar da yer alıyor.

Elif beş yaşında, çıtı pıtı bir kız çocuğudur. Fazla konuşmaz. Tek sözcüklük sorularla, kurduğu kısa cümlelerle derdini anlatır. Bazen hiç konuşmaz; ama annesiyle babası onun ne demek istediğini gözlerinden anlarlar. Bunu yapmayı beceren bir kişi daha vardır: Havva. Havva, anne baba işteyken Elif’le ilgilenen, dünya tatlısı bir kadındır. Kimi kimsesi yoktur; hayvanlarla dosttur; yanında yamacında her zaman kediler, köpekler kuşlar vardır. Hayvanların dilini anlar. Etekliğinin ceplerinde fideler taşıyan, sağa sola tohumlar serpen bir kadındır Havva. Kısacası hayat dolu, şen şakrak ve Elif’in neşe kaynağı bir insandır.

Günün birinde Elif’in ailesi bir araştırma için başka bir kente taşınacaklarını söylerler Elif’e. Orada kaplumbağaların göçü, üremesi ve korunmasıyla ilgili çalışacaklardır. Kaplumbağa fikri Elif’e cazip gelir. Ancak Havva’yı geride bırakmanın ağırlığından hiç kurtulamaz. Sonunda yumurtadan çıkan kaplumbağalardan birine Havva adını verir ve onu öyle bir sahiplenir ki, annesiyle babası çözülmesi gereken bir sorun olduğunu anlarlar.

Bu kitaptan bana kalan en temel his, içime akıp dolan sıcaklık duygusu oldu. Elif’le Havva’nın arasında kurulan bağ içimi eritti adeta. Havva, insanı bir anda avucuna alan güçlü bir karakter. Adının seçimi de anaç duyguları vurgular gibi… Elif üç beş sözcükle, bakışlarıyla iletişim kurabilen ilginç bir çocuk. Bazen yaşını kestiremeyeceğiniz kadar değişik bir çocuk. Sadece anne-baba karakteri bana biraz “ideal” geldi. Sıra dışı fakat idealler. Ama bu farklılık çocuklara ilginç gelebilir. Kitabın doğal yaşama yaptığı vurgu da çok önemli. Kuşların göçleri, kaplumbağaların üreme biçimi, koruma altına alınan hayvanlar…

Tabii söylenmezse eksik kalacak bir özellik de Behiç Ak’a özgü o harika resimler… Fıldır fıldır bakan gözler, renk cümbüşü kediler (ki Havva’nın etek cebinde bile sevimli bir kedi bulabiliyorsunuz), tombul teyzeler, göbekli amcalar, martılar, simitçi tezgahı… Hem gerçek, hem mecazi anlamıyla renk renk sahneler… Behiç Ak’ın bütün kitaplarında olduğu gibi, “Havva ile Kamplumbağa”da da resimlere doyamadım.

“Havva ile Kaplumbağa” 88 sayfalık, ufak tefek, şekerleme gibi bir kitap. Ama bakmayın ufak olduğuna… İçi koskoca  bir dünyayla dolu.

Ben kitabı ilk okuma grubuna (7+) koydum; ama Günışığı Kitaplığı “İlk Kitaplar” kategorisinde, 3-8 yaşa uygun olarak işaretlemiş. Yani “Havva ile Kaplumbağa” okula gitmeyen çocuğunuz için sizin okuduğunuz keyifli bir öyküye de dönüşebilir, okumayı yeni öğrenen ufaklıklar için keyifle okunacak bir kitaba da…

Behiç Ak ile yapılmış kapsamlı bir röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

Havva ile Kaplumbağa
Yazan ve Resimleyen: Behiç Ak
Günışığı Kitaplığı, 2010,  88 sayfa
ISBN: 978-9944-717-39-7