Kasabanın En Şık Devi

by BANU on 02/02/2010

Şıklık mı önemli? Paylaşmak mı? İşte George’un kafasını karıştıran ikilem…

Tanıştırayım: Bu George… Kendisi kasabanın devi… Biraz kılıksız, hırpani ve pasaklı olmak gibi “küçük” bir sorunu var. Giysileri yüzünden mutsuz olan George sonunda derli toplu, temiz pak bir dev olmaya karar verir. Kasabada “dev kesimi” giysiler yapan bir terzi görünce hiç duraksamadan kararını verir. Kendine yepyeni ve şık giysiler alacak ve kasabanın en şık devi olacaktır. Eski gecelik entarisiyle sandaletlerini terziye bırakır; yerine yepyeni giysiler alır: Şık bir pantolon, şık bir gömlek, çizgili bir kravat, güzel bir kemer, yepyeni çoraplar ve pırıl pırıl ayakkabılar…

Sorun da işte tam bu anda başlar. George tam yürümeye başlamıştır ki bir zürafayla karşılaşır. George, soğuktan boynu üşüyen zürafaya kravatını verir. Ardından George’un karşınsa sürekli yardıma muhtaç hayvanlar çıkmaya başlar. Fırtınada yelkenini kaybeden keçiye yeni bir yelken yapması için gömleğini verir. Evleri yanan fare ailesine ev yapsınlar diye ayakkabılarından birini verir. Uyku tulumunu kaybeden tilkiye çoraplarını verir. Bataklığı geçmeye çalışan köpeğe, köprü gibi kullanması için kemerini verir. Kemeri verince pantolon düşüverir ve George ne kadar üşüdüğünü fark eder. Hemen terziye gider; ama dükkân çoktan kapanmıştır. Ama şans yine ondan yanadır; çünkü eski giysileri kapının önünde durmaktadır. George hemen bunları giyer. Artık yine mutlu bir dev olmuştur. Üstelik tüm öykü boyunca yardım ettiği hayvanlar, George’a güzel bir sürprizle teşekkür ederler. Mutlu son…

Bu, son zamanlarda okuduğum en sevimli öykülerden biriydi. Yardımlaşma ve paylaşma temaları üzerinde durulmuş. Ama en önemlisi bu temaların çok ustaca öyküye yedirilmiş olması. Kitabın genel havasının bende oldukça olumlu duygular yarattığını da söyleyebilirim. Kitabın bence en önemli yanlarından biri de öykünün ritminin çok kararında olması… Anaokulu çağındaki çocuklar için “tekrarlama” çok önemli. George yeni giysilerini giyince bir şarkı tutturuyor. Ardından giysilerini tek tek dağıtmaya başlayınca, şarkıya her seferinde yeni bir bölüm ekleniyor. Şarkı tekrarlandıkça, öyküdeki olaylar da sırasıyla tekrarlanıyor. Böylece hem konu, küçük okurlar için pekiştirilmiş, hem de istikrarlı bir ritim sağlanmış oluyor.

Kitabın yazarı Julia Donaldson, son derece yaratıcı bir sanatçı… Bugüne dek 70’e yakın kitabı yayımlanan Donaldson oyun ve şarkı sözlerine de imza atmış. Donaldson, 2003 yılından beri Alman illüstratör Axel Scheffer ile çalışıyor. İkili bu kısa sürede “modern klasik” olarak nitelendirilen pek ç ok yapıta imza atmış.

Hamiş: “Bir Dolap Kitap” isimli radyo programımızda Kasabanın En Şık Devi’nden de söz ettik. Dinlemek için tıklayın.

Yazarın diğer kitapları da ilginizi çekebilir:

Kasabanın En Şık Devi
Özgün Adı: The Smartest Giant in Town
Yazan: Julia Donaldson
Resimleyen: Axel Scheffler
Çeviren: Yıldırım Türker
Popcore yayıncılık, 2007, 30 sayfa
ISBN: 978-975-0126-24-6
Share

{ 7 comments… read them below or add one }

gülşah March 20, 2010 at 15:19

Bayıldım ben bu kitabın konusuna.Hemen bir tane edinmeliyim.2yaşındaki oğlum demir de bayılacaktır eminim.Kitaplarının hepsini ezbere biliyor.Bir kaç gün önce kitapları kendisi anlatmaya başladı;Bir zamanlaaaaaay bi tane öööödek vaaaymış….kitapları özümseyerek her kelimesinden bir dünya yaratarak onları çok sevmesi beni inanılmaz derecede mutlu ederken sizin bizlere sunduğunuz bu kaynakların da varlığı mutluluğumu katlıyor. iyi ki varsınız.

Reply

BANU March 20, 2010 at 16:26

Sevgili Gülşah,
Bakalım Demir bu kitaba ne tepki verecek, neler anlatacak, ahngi dünyaya gidecek? Kitabı alıp okuduğunuz zaman da haberdar et bizi lütfen.
Sevgiler.

Reply

Gönül Bolkan January 2, 2011 at 09:27

Bizde sayenizde JuliaDonaldson gibi harika bir yazarla tanıştık… Ve oğlumun en sevdiği kitapların arasına girdi Kasabanın En Şık Devi.. Başucu kitabımız oldu diyebilirim.
Ama şunuda söylemeliyim ki Yazan: Julia Donaldson
Resimleyen: Axel Scheffler
Çeviren: Yıldırım Türker olunca tadı bir başka oluyor…. Sevgiler…

Reply

denden March 12, 2011 at 21:03

Yine güzel bir kitap daha. Çok güzel yorumlamışsınız. Axel Scheffler’in çizimleri doyumsuz yapıyor kitapları. Bilinen masallardan resimler var kitapta. İlk başta dikkatimi çekmedi. Ama Can hemen atıldı “Anneeeee, ‘Üç Küçük Domuzcuk’taki domuzcuk, ev yapmaya gidiyol”

Reply

tuba-defne October 24, 2011 at 21:37

Merhaba,yaklaşık 1 yıldır,yorumlarınızı okuyup kızım Defne’ye kitap alıyorum.Öncelikle sizi tebrik ederim,gerçekten çok ihtiyacımız olan bir noktaya değinmişsiniz.Kasabanın en şık devi benim ve kızımın favori kitabımız :).Paylaşmayı pek sevmeyen kızım ilk okumamızda George’un eşyalarını hayvanlara vermesini yadırgadı ”anne çorabını vermesin üşüyecek” diye tepki gösterdi.Paylaşmayı öğrenme konusunda George bize çok yardımcı oldu :)
Bir de George’un şarkısına harika bir melodi bulduk ki uyku öncesi ninni kıvamında.Siz de deneyin mutlaka,hoşunuza gidecektir.Arkadaşım Eşşek’in ezgisi dev adamımızın şarkısına cuk oturuyor.
”Dün yine seni andım gözlerim doldu” ezgisini ”Kravatım atkı oldu üşüyen zürafanın boynuna” şeklinde uyarladığınızda devamı geliyor zaten :)
Sevgiler…

Reply

BANU October 25, 2011 at 09:54

Merhaba Tuba,
Bu melodi önerisi çok iyi oldu. :)

Reply

Arzu September 16, 2012 at 21:59

Kizim azra da bu kitaba bayildi ! İyilik mi şik olmak mi ?? Azra kitabin sonunda ” keşke hayvanlar tacin yaninda yeni elbiseler de getirseydi ” dedi cok güldüm . Kütüphanemizin en sevilenlen kitaplarindan birini sayenizde edindik .Tesekurler

Reply

Leave a Comment

Yorumları takip et. Yorum bırakmadan da kayıt yapabilirsiniz. Kaydol!

{ 3 trackbacks }

Previous post:

Next post: